2020 teknoloji şirketlerinin yılıydı

2020 teknoloji şirketlerinin yılıydı

En değerli yedi ABD teknoloji şirketi olan Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Tesla ve Nvidia, 2020’de pandeminin yarattığı ekonomik krizden güç alarak 3,4 trilyon dolarlık bir piyasa değeri elde etti.

iPhone satışları üzerindeki süregelen iyimserlik, Microsoft’un uzaktan eğitim ve işbirliği ile büyüyen Teams ürünü, Amazon’un e-ticaret üzerindeki süregiden kontrolü, Google ile Facebook’un ikilisinin çevrimiçi reklam gücü dev şirketlerin gücüne güç kattı.

Boğaya binen büyük teknoloji firmalarının arasında tabii ki Tesla da vardı. Hisseleri bu yıl neredeyse dokuz kat artarak, elektrikli otomobil üreticisinin piyasa değerini yılın başında 76 milyar dolardan, perşembe kapanışında 669 milyar dolara çıkardı. Pandeminin ilk döneminde fabrikaları kapanmasına rağmen Tesla, üçüncü çeyrekte rekor sayıda araç teslim etmek için geri döndü.

Bu arada, yonga üreticisi Nvidia 2020’de değerini iki katından fazla artırarak 323 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile kapatarak yedinci en değerli teknoloji şirketi haline geldi. Nvidia’nın oyun cihazları için geliştirdiği grafik işlemcileri çok hızlı bir şekilde bitiyor. Şirketin talebi karşılamak için mücadele ettiği bilinen bir durum.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir