Temel çıkarımlar

52 haftalık en yüksek / en düşük değer, teknik bir gösterge olarak bir hissenin bir yıllık periyotta işlem gördüğü görülen en yüksek ve en düşük fiyattır. 52 haftanın en yüksek / en düşük seviyesi, hissenin günlük kapanış fiyatına bağlıdır.

Tipik olarak, 52 haftanın en yüksek seviyesi bir direnç seviyesini temsil ederken, 52 haftanın en düşük seviyesi, yatırımcıların alım satım kararlarını tetiklemek için kullanabilecekleri bir destek seviyesidir.

Tekniği Anlamak

52 haftanın en yüksek / en düşük seviyesi, bir hisse senedinin cari değerinin analizinde göz önünde bulundurulan önemli bir faktördür. Hissenin gelecekteki fiyat hareketini öngörebilmek adına bazı yatırımcılar tarafından kullanılan teknik bir göstergedir. 

Genel olarak yatırımcılar, hissenin fiyatı 52 haftalık fiyat aralığının (52 haftanın en düşük seviyesi ile 52 haftanın en yükseği arasındaki aralık) üst veya alt sınırına yaklaştıkça yeni pozisyon açmaktadır.

52 haftanın en yüksek / en düşük seviyesi, hissenin günlük kapanış fiyatına bağlıdır. Çoğu zaman, hisse, gün içinde 52 haftanın en yüksek seviyesini kırabilir ancak burada önemli olan bu durumun gün sonu seans sonunda da geçerli olması gerekir. Aynı durum, tersi için de geçerlidir.

Peki bu teknik göstergeyi ne için kullanabiliriz?

En düşük ve en yüksek seviyeler belirli bir hisse senedi için bir giriş veya çıkış noktası belirlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, yatırımcılar, fiyat 52 haftanın en yüksek seviyesini aştığında bir hisse senedi satın alabilir veya fiyat 52 haftanın en düşük seviyesinin altına düştüğünde satış yapabilir. Bu stratejinin arkasındaki mantık, eğer bir fiyat 52 haftalık aralığından (bu aralığın üstünde veya altında) çıkarsa, fiyat hareketini aynı yönde devam ettirmek için yeterli ivme yaratan bir faktör olması gerektiğidir.

Bu durum tersi için de geçerlidir. Bir yatırımcı en yüksek seviyeye yaklaşınca, hissenin bura aşamayacağını ve döneceğini düşünüp satış emri verebilir. Aynı şekilde en düşük seviye, hissenin tepki vererek yukarı döneceği mantığına dayanarak bir alış noktası olarak da düşünülebilir.

Nitekim en düşük seviyeler genelde aşırı satış olarak değerlendirilir ve bu noktada hisseler çoğu zaman en düşük seviye desteğine çarptıktan sonra yukarı yönlü hareket eder.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir