Açığa satış ve açığa alış nedir?

Açığa satış ve açığa alış nedir?

Açığa satış ve açığa alım işlemi hisse senetleri üzerinden uygulanmaktadır. Bazı sermaye piyasası araçlarının satılmasına açışa satış denilir. Bu sermaye piyasası araçlarına sahip olunmaması gerekir. Ödünç alınan sermaye piyasası araçlarıyla takas işlemleri de açığa satış olarak değerlendirilir. Açığa satış işlemi sadece borsada değil, aynı zamanda Forex piyasasında da gerçekleştirilen işlemlerdendir. Bir açığa satış işleminin gerçekleşebilmesi için işlemin en başta bir açığa satış işlemi olduğunun belirtilmesi gerekir. Biz yatırımcıların sıkça kullandığı işlemlerdendir. Çünkü açığa satış işlemi, hisse senetlerinden veya değeri düşen menkul kıymetlerden kazanç sağlamamıza imkân sunar. 

Açığa satış işleminden kazanç sağlamak istiyorsak belli kural ve şartları yerine getirmemiz gerekiyor. Ayrıca iyi borsa bilgisine de sahip olmamız önemli. Açığa satış işlemini hangi zaman diliminde kullanmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Bunun için de fiyatların eğilim yönünü doğru hesaplamalıyız. Fiyatlar bazen istikrarsız bir şekilde dalgalanabilir. Bu durumda dalganın yönünü belirleyip, açığa satış işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu şekilde düşüşten gelen bir gelir elde edersiniz. 

Değer kaybeden hisseler tercih edilmezler. Çünkü bu hisselerin bir getirisi yoktur bilakis zararı bile vardır. Eğer sizin bir hisse senediniz varsa ve bu senedin değeri düşüşteyse hemen satarsınız ki bu zarar etmişsiniz demektir ya da uzun vadeli bir yatırım için elde tutmaya devem edersiniz. Ancak açığa satış işlemleri ile bu hisselerden kar elde etmeniz mümkündür. 

Açığa satış işlemi elinizde bulunmayan bir senedin düşüşünü öngörerek o senetten kar elde etmektir. Bunun için iki tür pozisyon kapatabilirsiniz. Birinci pozisyon ödünç piyasasından bir hisse senedi almak ve bir süre açığa satış pozisyonunda kalmaktır. İkinci pozisyon da gün sonunda bir alım yaparak pozisyonumuzu kapatmaktır. 

Açığa Satış İşleminden Nasıl Kar Ederim? 

Yüksek fiyatı olan bir ürün belli bir zaman içerisinde düşebilir. İlk etapta fiyatı yüksek olan bu ürünün son fiyatıyla ilk fiyatı arasında bir açık ortaya çıkar. Bu fiyat açığı net karı gösterir. Ek olarak açığa satış işlemi çok riskli işlemlerden biridir. Bunun nedeni fiyatın düşme ihtimalidir. Bu işlemi genellikle borsada tecrübeli yatırımcılar kullanırlar. 

Açığa Satış İşlemi Gerçekleştirmek İstiyorum Şartları Nelerdir? 

  • Kredi Sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. 
  • Açığa satış yapma izni aracı kurumlar tarafından verilir. 
  • Açığa satış limiti aracı kurumlar tarafından belirlenir. 
  • Günlük açığa satış işlemi yapan yatırımcılar günün sonunda pozisyonu kapatmak zorundadır. 
Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir