Kısa Vadeli Ticaret Endeksi (TRIN) olarak da adlandırılan Arms Endeksi, yükselen ve düşen hisse senetlerinin sayısını (AD Oranı) artan ve azalan hacimle (AD hacmi) karşılaştıran bir teknik analiz göstergesidir. Genel piyasa duyarlılığını ölçmek için kullanılır. 1967’de Richard W. Arms tarafından icat edildiği için mucidinin adının taşımaktadır.

Piyasa arzı ile talebi arasındaki ilişkiyi ölçer. Öncelikle gün içi bazında, piyasada fiyat hareketlerinin ne yönde oluşacağını tahmin etmeye çalışır. Bunu da endeksin (ve içindeki hisse senetlerinin çoğunluğunun) ne zaman yön değiştireceğini gösteren aşırı alım ve aşırı satım seviyeleri oluşturarak yapar.

  • AD Hacmi, AD Oranından daha yüksek bir oran oluşturursa, TRIN birin altında olacaktır.
  • AD Hacmi, AD Oranından daha düşük bir orana sahipse, TRIN birin üzerinde olacaktır.
  • Yükselen hisse senetlerindeki güçlü hacim ralliyi körüklemeye yardımcı olduğundan, birinin altında bir TRIN değeri genellikle güçlü bir fiyat artışına eşlik eder.
  • Birin üzerinde bir TRIN değeri, tipik olarak güçlü bir fiyat düşüşüne eşlik eder, çünkü düşüşlerdeki güçlü hacim, satışları körüklemeye yardımcı olur.

ARMS Endeksi (TRIN) Yatırımcıya Ne Anlatır?

ARMS endeksi, bu hareketlerin gücünü ve genişliğini analiz ederek, NYSE veya BIST gibi borsaların bileşik değerindeki genel hareketlerin daha dinamik bir açıklamasını sağlamayı amaçlamaktadır.

1.0 endeks değeri, AD hacim oranının AD Oranına eşit olduğunu gösterir. Endeks 1.0’a eşit olduğunda piyasanın nötr durumda olduğu söylenir, çünkü yukarı hacim ilerleyen sayılara eşit olarak dağıtılır ve aşağı hacim azalan sayılara eşit olarak dağıtılır.

Pek çok analiste göre, ARMS Endeks değerinin 1.0’dan düşük olması yükseliş sinyali anlamına gelir. Aslında, bazı analistler, endeks için uzun vadeli dengenin 1.0’ın altında olduğunu ve potansiyel olarak borsada yükseliş eğilimi olduğunu doğrular.

Öte yandan, bu durumun tam tersi olan 1.0’dan büyük olmak hali de düşüş sinyali olarak görülür.

ARMS Endeksi değeri 1.00’den ne kadar uzaksa, o günkü alış ve satış arasındaki fark o kadar büyük olur. 3,00’ı aşan bir değer, aşırı satılmış bir piyasayı ve bu düşüşün oldukça dramatik olduğunu gösterir. Bu, fiyatlarda/endekste yukarı yönlü bir tersine dönüşün geleceği anlamına gelebilir.

Tersine, 0,50’nin altına düşen bir TRIN değeri, aşırı alım piyasasını ve yükseliş hissinin aşırı ısındığını gösterebilir.

Yatırımcılar sadece göstergenin değerine değil, aynı zamanda gün boyunca nasıl değiştiğine de bakarlar.

Çeviri: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir