Aşırı alım - aşırı satım ve RSI nedir?

Aşırı alım - aşırı satım ve RSI nedir?

Borsada aşırı alım ve aşırı satım durumuna ilişkin en sık duyacağımız terimler RSI Osilatör ve RSI İndikatör sözcükleridir. RSI Osilatörü (veya İndikatörü), eğilim ile piyasa durumunu görmeye yardımcı araçlardır. Dönüş, giriş – çıkış noktalarını bulmamızda biz yatırımcılara yardımcı olur. 

RSI Nedir?

İngilizce “Relative Strength Index” sözcüklerinin kısaltması olarak kullanılır ve Türkçe karşılığı “Göreceli Güç Endeksi” demektir. Borsadaki teknik göstergeler arasında en sık kullanılanlarındandır. 

RSI Hesaplaması

Bizim belirlediğimiz döngüye göre en yüksek ve en düşük seviyelerin alınmasıyla hesaplama yapılır. 

RSI Hesaplama Formülü

100- (100/ (1+Y/D))

Kısa bir örnekle konuyu açıklayalım. 14 olan bir periyodu takip etmeyi planlayalım. Göstergemiz son 14 günün en yüksek kapanışını ve en düşük kapanışını hesaplıyor. Sonrasında ise en yüksek gün kapanışlarını ve toplamını gün sayısına bölüyor. En düşük kapanış toplamının gün sayısınada biliyor. En son çıkan sonuç da1 ile toplanıyor. Çıkan sonuca ise formüldeki 100 rakamı bölünür. En son elde edilen veri 0 ila 100 arasında bir değer olacaktır.  

Daha açık bir formül: 

RSI = 100 – (100/(1 + RS))

RS = AUn / ADn 

 AUn: Önceki n gün içindeki mevcut fiyat değerinden daha yüksek kapanış fiyatlarının ortalaması.

ADn = Önceki n gün içindeki mevcut fiyattan daha aşağı kapanış fiyatlarının ortalaması.

RSI ve Aşırı Alım – Satım Durumu

Bir ürün veya kıymetli malın aşırı düzeyde alınması veya satılması durumunu gösteren göstergelere RSI göstergeleri diyebiliriz. RSI, Göreceli Güç Endeksi demek olup, yatırımlarımıza ilişkin son demdeki kazanç ve kayıplarımızın büyüklüğünü karşılaştırır. İlgili ürünün çok fazla satıldığını ya da aşırı alındığını gösterebilmektedir. 

RSI Osilatörlerinde en yaygın kullanım 9 ve 14 günlük olanlardır. RSI, fiyat değişimine bağlıdır. Bu yüzden İndikatör sadece her kapanış fiyatının sonrasında net işlem sinyali verebilmektedir. 

Önemli Not: Şayet fiyatlar yeni zirve yapıyorsa ama RSI yeni zirve yapmıyorsa ve de işlem hacmi gitgide azalıyorsa bunun tek bir açıklaması vardır. Bu durum eğilimin döneceğini gösterir. Düşül eğilimin ise bu durumun aksi söz konusudur. 

Borsada işlem yapacak yatırımcıların mutlaka bu araçları, RSI İndikatör ve Osilatör araçlarını kullanması tavsiye edilir YTD. Zira yatırımlarımızın kazanca dönüşmesinde oldukça işlevsellerdir ve gerçekten fayda sağlayacaktır. 

YTD: Yatırım Tavsiyesi Değildir. 

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir