Ayı tuzağı nedir?

Ayı tuzağı nedir?

Ayı tuzağı, bir hisse senedinin, endeksin veya başka bir finansal aracın fiyat hareketi yanlış bir şekilde düşüş eğiliminden yükseliş eğilimine dönüş sinyali verdiğinde ortaya çıkan teknik bir kalıptır. Bunlar, hisse senetleri, vadeli işlemler, tahviller ve para birimleri dahil olmak üzere her tür varlık piyasasında ortaya çıkabilir.

Bazı piyasalarda, hisse senedi satın almak isteyen çok sayıda yatırımcı olabilir, ancak tekliflerini kabul etmeye istekli çok az satıcı olabilir. Bu durumda, alıcılar tekliflerini, yani hisse senedi için ödemeye hazır oldukları fiyatı artırabilirler. Bu muhtemelen piyasaya daha fazla satıcı çekecek ve alım ve satım baskısı arasındaki dengesizlik nedeniyle piyasa daha yüksek hareket edecek.

Bununla birlikte, hisse senetleri satın alındığında, bu hisse senedi üzerinde otomatik olarak satış baskısı hâkim hâle gelir çünkü yatırımcılar yalnızca sattıklarında kâr elde ederler. Bu nedenle, hisse senedini çok fazla kişi satın alırsa, satın alma baskısını azalacak ve potansiyel satış baskısını artacaktır.

Talebi artırmak ve hisse senedi fiyatlarının yükselmesini sağlamak için kurumlar fiyatları aşağı çekebilir, böylece piyasalar aşağı yönlü görünebilir. Bu, acemi yatırımcıların hisse senedi satmasına neden olur. Hisse senedi düştüğünde, yatırımcılar piyasaya geri döner ve talepteki artışla hisse senedi fiyatları yükselir.

Özel Hususlar

Bir ayı tuzağı, bir piyasa katılımcısının bir finansal aracın değerinde bir düşüş beklemesine ve varlık üzerinde kısa bir pozisyon yürütülmesine neden olabilir. Ancak bu senaryoda varlığın değeri sabit kalır veya yükselir ve katılımcı zarara uğrar.

Yatırımcı, hissedeki negatif hareket nedeniyle düşüş eğilimine girdiğini düşünüp hisseyi satabilir veya açığa satış yapabilir. Bu düşüş eğilimi asla gerçekleşmezse veya kısa bir süre sonra tersine dönerse, fiyatın tersine çevrilmesi ayı tuzağı olarak tanımlanır.

Piyasa katılımcıları, piyasa eğilimlerini analiz etmek ve yatırım stratejilerini değerlendirmek için genellikle teknik kalıplara güvenirler. Teknik analize göre yatırım yapan kişiler, Fibonacci düzeltmelerini, göreceli güç osilatörlerini ve hacim göstergelerini içeren çeşitli analitik araçlar kullanarak ayı tuzaklarını belirlemeye ve bunlardan kaçınmaya çalışırlar. Bu araçlar, yatırımcıların bir menkul kıymetin mevcut fiyat eğiliminin meşru ve sürdürülebilir olup olmadığını anlamasına ve tahmin etmesine yardımcı olabilir.

Çeviri: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir