Banka hisse komisyonları ve oranlar

Banka hisse komisyonları ve oranlar

Günümüz ekonomik getirim dünyasında borsa, en önemli parasal akışın olduğu, kazanç potansiyelinin bulunduğu alanların başında geliyor. Borsada satış işlemlerinde kullanılabilecek birçok seçenek mevcuttur. Özel müesseseler ve bankalar şeklinde iki gruba ayrılabilir. Banka seçeneği hareket basitliğinden ötürü daha cazip ve rahattır. Oldukça da pratik seçenek sunar. Borsada hisse işlemleri ve banka seçeneği ile işlem yürütmek için evvela size uygun bir bankada borsa hesabı açtırmanız gerekiyor. 

Sermaye Piyasası Kanunu gereğince sermaye piyasası araçlarının fiziksel ihraç ve saklamalarının yapıldığı, buna yönelik hakların senede bağlı olduğu sistem artık bırakılmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı gereğince kaydi saklama sistemine geçilmiştir. Bu sistem kapsamında kaydileşme işlemi tamamlanan sermaye piyasası araçları, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdinde izlenmekte olup, ihraçcılar, aracı kuruluşlar ve hak sahipleri şeklinde izlenir. 

Mevzuata uygun olarak MKK nezdinde izlenmekte olan Sermaye Piyasası Araçları vasıtasıyla ilgili kuruluşlara belli ve çeşitli masraf, komisyon ödemeleri söz konusudur. Bunların tümünün dâhilinde kaydi işlemi tamamlanan sermaye piyasası araçları bulunan yatırım hesaplarından belli ücret talep edilir. Bu ücretler maktu ve nispi oran tutarı saklama ücret ve komisyonu şeklinde tahsil edilir. 

Bankaların komisyon ücretleri bankadan bankaya göre değişiklik gösterir. Akban, Denizban ve Ziraat Bankası gibi her banka içerisinde çok büyük farklar olmasa da cüzi farklılıklar söz konusu olabilmektedir. 

Akbank Yatırım Komisyon Oyanları

Akbank, özel anaparalı bankalardandır. Pay bonu alım – satımı yapabiliriz. Akbank’ın oranı binde 32 şeklindedir. 

2021 Güncel Akbank Komisyon Oranları: 

Görsel:

Not: Akbank komisyon oranlarının değişim ve değiştirme hakkı hak sahibine aittir ve bu haklar da gizli tutulmaktadır. Ayrıca komisyon oranlarına ilaveten %5 oranında ek Banka ve Sigorta Vergisi eklenmektedir. 

Garanti Bankası (Garanti Katılım) Komisyon Oranları

Garanti Bankası, son güncelleme ile Garanti BBVA, borsa sektörünün en önemli ve lider konumdaki bankalarından birisidir. Oldukça kapsamlı imkanları bulunur. 

2021 Güncel Garanti BBVA Komisyon Oranları: 

Görsel

Yukarıda belirtilmiş olan Garanti BBVA banka komisyon oranları Garanti BBVA Yatırım Şubeleri haricinde diğer tüm kanallarda geçerlidir. 

Yapı Kredi Bankası Yatırım Komisyon Oranları

Yapı Kredi Bankası, pay alım satım için 10 binde 30 komisyon oranı belirlemiştir. İşlem hacimlerine göre indirim sağlayabilen bankalardandır. 

Denizbank Yatırım Komisyon Oranı

Denizbank, borsa yatırımcılarına yüksek ve basit tarz olanaklar sunar. Komite oranları ise 10 binde 30 olarak belirlenmiştir. Denizbank’ın Hisse Senedi Komisyon Oranı da binde 1,50 şeklindedir. 

QNB Finansinvest Yatırım Komisyon Oranı

QNB Finansbank da yatırımcıları cazip fırsatlar sunuyor. QNB Finansbank’ın yatırım müessesesi olarak bilinenFinansinvest, alım ve satım işlemlerinde kolaylık sağlar. Binde 1 oranında komisyon hareketliliği söz konusudur. İnternet kanallarında yapılan hisse senedi işlemleri için QNB Finansbank’ın komisyon oranı Binde 1’dir. 

Ziraat Bankarı Yatırım Komisyon Oranları

Türkiye’nin en büyük ve işlek bankalarından olan Ziraat Bankası, komisyon oranları binde 1,5 + BSMV oranları şeklindedir. İnternetten değil de AHS sistemi üzerinden yapılan hizmet kullanımlarında işlemler farklılık gösterir. Oran binde 2 + BSMV şeklindedir. Ayrıca yatırım aracılığında hacim artışına bağlı olarak Ziraat Bankasında indirim söz konusu olabilmektedir. 

Not: Ziraat Bankası, bazı meslek gruplarına özel kampanyalı komisyon oranları uyguluyor. Bu kapsamda meslekler ve oranları şu şekildedir; 

 • Sağlık Personelleri için,
 • Güvenlik-emniyet bazında Polis Teşkilatı Mensupları için,
 • Eğitim sektörüne bağlı olarak Öğretmenler için,
 • Bütün Devlet Kamu Çalışanları için,
 • Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Teşkilatı Mensupları için,
 • Emekli maaşını Ziraat Bankasından alan kişiler için… 

Ziraat Bankası Saklama Komisyon Tutarı / Oranı

Ziraat Bankası’nın saklama komisyon oranı Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun uyguladığı ücret ve komisyon tutarı kadardır ve müşterinin hesaplarına yansıtılmaktadır. 

Halkbank Yatırım Komisyon Oranı

Halkbank, piyasada en düşük kuralları uygulayan bankalardandır. Yatırım kur fiyatı 10 binde 30 şeklindedir. Hisse senedi komisyon oranı ise Binde 1,70 oranındadır. 

Borsa’nın En Düşük Komisyonunu Alan Bankaları

Borsada her banka komisyon uygulamaktadır. Ancak bazıları diğerlerine göre daha az komisyon almaktadır. 2021 yılı için ön plana çıkan en düşük komisyonlu bankalar şunlardır; 

 1. Garanti BBVA Yatırım Bankası,
 2. Denizbank Yatırım,
 3. Yapı ve Kredi Yatırım,
 4. Akbank,
 5. Halkbank.

Genel Kıyas

Ön plana çıkan yatırım bankaları arasında komisyon oranlarını kıyaslayacak şekilde düşükten yükseğe doğru listeleyelim; 

 1. Halkbank Hisse Senedi Komisyon Oranı: 1,50
 2. Akbank Hisse Senedi Komisyon Oranı: 1,60
 3. Yapı ve Kredi Bankası Hisse Senedi Komisyon Oranı: 1,60
 4. Denizbank Hisse Senedi Komisyon Oranı: 1,75
 5. Garanti BBVA Hisse Senedi Komisyon Oranı: 1,75
 6. İş Bankası Hisse Senedi Komisyon Oranı: 1,80 

Not: Belirtilen komisyon oranlarını Bankaların ilgili İnternet sitelerinden ve sorumlu mercilerinden tekrar kontrol etmenizi, ayrıca ek ücret ve vergilerin olup olmadığını kontrol edip, akabinde yatırım yapmalısınız. Bazı bankalarda 2021 için güncel veriler bu şekilde olsa da kendileri zaman içerisinde güncelleme yapabilir, değişikliğe gidebilir. Bu yüzden yatırım öncesi son güncel veri ve komisyon oranlarını saptamalısınız.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir