Hareketli ortalamalar, momentumu ölçmek için aktif yatırımcıların tercih ettiği araçlardır. Basit hareketli ortalama, ağırlıklı hareketli ortalama ve üstel hareketli ortalama arasındaki temel fark, ortalamayı oluşturmak için kullanılan formüldür.

Basit Hareketli Ortalama

Basit hareketli ortalama (SMA), hesaplanması kolay olduğu için bilgisayarların ortaya çıkmasından önce de yaygındı. Günümüzde bilgisayarlar ve onların işlem gücü sayesinde, diğer hareketli ortalamaların ve teknik göstergelerin ölçülmesini kolaylaştırmıştır. Belirli bir dönem için ortalama kapanış fiyatlarından hareketli bir ortalama hesaplanır. Hareketli bir ortalama tipik olarak günlük kapanış fiyatlarını kullanır, ancak diğer zaman dilimleri için de hesaplanabilir. Açılış fiyatı veya ortalama fiyat gibi diğer fiyat verileri de kullanılabilir. Yeni fiyat döneminin sonunda, serideki en eski fiyat verisi elimine edilirken bu veriler hesaplamaya eklenir.

Basit hareketli ortalama değeri, belirli bir dönemdeki veri noktalarının toplamının dönem sayısına bölünmesiyle elde edilir.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir