Beş günde üç yeni halka arz

Beş günde üç yeni halka arz

Geçtiğimiz hafta üç yeni hisse halka arz edildi ve Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Bunlardan ilki 30-31 Mart tarihlerinde talep toplayan Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri‘ydi. Matriks, finans dünyasının tam ortasında, yatırımcıların çok iyi bildiği bir şirket. Yatırım kuruluşları için ulusal ve uluslararası finans piyasalarındaki verileri gerçek zamanlı sunan, bu verileri işleyen ve analiz eden, yapay zeka destekli veri analiz araçları satan bir şirket olan Matriks, 27 Mart 2021 tarihinde SKP’dan halka arz onayını almıştı. 28 lira sabit fiyattan, eşit dağılım usülüne göre lot dağıtımı yapıldı ve kişi başına 11 lot düştü. 6 Nisan’da işlem görmeye başlan MTKRS’in güncel fiyatı 40 TL’dir.

Matriks’ten hemen sonra, 1-2 Nisan 2021 tarihlerinde talep toplamaya başlayan bir diğer hisse Turex Turizm oldu. Toplamda 22.500.000 adet pay eşit dağılım usulüyle 12 lira sabit fiyattan halka arz edildi. Kişi başına 30 lot düştü. 8 Nisan’da işlem görmeye başlayan ve TUREX koduyla işlem görmeye başlayan şirketin güncel fiyatı 14.52 TL‘dir.

Turex’in ardından talep toplayan bir diğer şirket de Qua Granite Hayal Yapı oldu. 5-6 Nisan tarihlerinde QUAGR.HE koduyla işlem gören şirket 16.46 TL’lik sabit fiyat üzerinden eşit dağılım şeklinde talep topladı. Halka arzda toplam 24 milyon adet pay satıldı ve kişi başına düşen lot sayısı 30 oldu. Halka arz sonrası şirketin halka açıklık oranı yüzde 20 olarak gerçekleşti.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir