Borsa İstanbul'daki pazar grupları

Borsa İstanbul'daki pazar grupları

Borsaya girmeyi düşünüyorsanız mutlaka pazarları hakkında da birtakım bilgilere sahip olmanız gerekli. Peki, borsada ne tür pazarlar var? Borsada “Yıldız Pazar, Ana Pazar, Alt Pazar, Yakın İzleme Pazarı, PÖİP (Piyasa Öncesi İşlem Platformu), Gelişen İşletmeler Pazarı ve Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı” gibi birçok isimlendirmede Pazar mevcuttur.  

Not: Borsanın Pazar yapısı 2 yılda 3 defa değiştirilmiştir.2019 öncesinde A, B, C, D grup hisseleri gibi isimlendirme ile pazarlar anılırdı. Günümüzde ise yine bu isimlendirmeler değişmiştir. 

Kaç Adet Pazar Bulunuyor?

Toplam 7 adet Pazar bulunuyor. Bunlar; 

  1. YILDIZ PAZAR
  2. ANA PAZAR
  3. GELİŞEN İŞLETMELER PAZARI – ALT PAZAR
  4. YAKIN İZLEME PAZARI
  5. KOLEKTİF YATIRIM ÜRÜNLERİ VE YAPILANDIRILMIŞ ÜRÜNLER PAZAR
  6. NİTELİKLİ YATIRIMCI İŞLEM PAZARI
  7. PİYASA ÖNCESİ İŞLEM PLATFORMU

Yıldız Pazar Nedir?

Bu pazar, piyasa değeri 100 milyon Türk Lirası üzerinde olan şirketler veya BIST 100 kapsamında bulunan şirketlerin işlem görebileceği bir pazardır. Yıldız Pazar Borsa İstanbul bünyesinde yürütülür. 2021 verilerine göre 124 adet şirket Yıldız Pazar içerisinde yer almaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır; AGHOL, CCOLA, ISMEN, SASA, AKBNK, SELEC vb. 

Ana Pazar Nedir?

Bu pazar, halka açık piyasa değeri 25 Milyon TL ile 100 Milyon Türk Lirası arasında yer alan şirketlerin işlem gördüğü bir pazardır. Bu işlemler Borsa İstanbul bünyesinde gerçekleştirilir. Ana Pazarda 25 Milyon Liranın altıda piyasa değeri olan şirketlerde bulunmaktadır. 2021 verilerine göre Ana Pazar içerisinde 176 şirket bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlardır; AVOD, KNFRT, SAYAS, SILVR, AFYON, DNISI vb. 

Gelişen İşletmeler Pazar Nedir?

Gelişen İşletmeler Pazarı büyüme ve gelişme potansiyeli olan şirketlerin bulunduğu bir pazardır. Bu pazarda halka açık piyasa değeri 25 Milyon Liranın altında şirketler bulunur. Kriteri budur. Yine bu pazarda Borsa İstanbul bünyesinde işlem görebiliri. 

Yakın İzleme Pazar Nedir?

Bu pazarda bulunan paylar, bazı olaylardan veya gelişmelerden dolayı Yıldız Pazar, Ana Pazar, Gelişen İşletmeler Pazarı ve Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı’ndan yani diğer pazarlardan çıkarılan şirketlerindir. Borsa İstanbul bünyesinde işlemler gerçekleştirilir. 

Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı Nedir?

Bu pazarda ihraç yapan şirketler yalnızca nitelikli yatırımcılara ihraç yaparlar. Ve bu pazarda işlemler halka arz edilmez. 

Piyasa Öncesi İşlem Platformu 

Piyasa Öncesi İşlem Platformu halka açıktır. SPK, borsada işlem göremeyen şirketlerin paylarını bu platformda işlem görebilmesi ve değerlendirilmesini amaçlamıştır. Bu platformda işlem görebilmek için SPK tarafından onay almak gerekir. 

Yorum yap!

1 yorum

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir