Borsada kısa (short) ve uzun (long) pozisyon

Borsada kısa (short) ve uzun (long) pozisyon

Kısa ve Uzun pozisyon, borsada bir tür fiyat stratejisidir. 

Uzun Pozisyon (Long Position) borsada uzun vade yatırım ve işlem yapılmasıdır. Yatırım yapacağınız değer eşitliği gelecekte yükseleceğini düşünerek elinizde varsa korumak yoksa da satın almak demektir. Eğer siz bir yatırımcıysanız, gelecekte artış olacağını düşündüğünüz bir menkul kıymeti satın alırsanız Long açmış olursunuz.

Kısa Pozisyon (Short Position) ilerleyen süreçlerde malın veya paranın değer kaybedip düşeceğini ön görerek satış yapma durumudur. Forex piyasasında short pozisyona açık pozisyon da denilir. Borsada bir işlem yaparken çok dikkatli bir araştırma yapmak gerekir. Gerek short pozisyon olsun gerek long pozisyon olsun dikkatli bir incelemeye tabi tutulmalıdır. Kısa pozisyonun asıl amacı fiyatın düşeceği beklentisidir. Fiyatın düşeceği beklentisiyle satıp kâğıt değer kaybedince daha da ucuz bir fiyata almış olursunuz. Aradaki fark da sizin kârınız olmuş olacaktır. Bunu yaparken kesinlikle emin olmalısınız. Eğer düşüşün aksine yükseliş olursa bu sefer aradaki fark zararınız olacaktır. 

Örnekle Açıklayalım

Doların 2 Türk Lirası olduğunu farz edelim. Bizim de elimizde 100 Dolar olduğunu düşünelim. Tahminlerimizce Dolar’da düşüş bekliyoruz. Bu nedenle de dolarımızı Türk Lirası’na çeviriyoruz. Bu sayede elimizde 200 TL olur. Dolar’da bir düşüş oluyor ve dolar 1.5 TL oluyor. Daha sonra elimizdeki para ile yeniden dolar alıyoruz. Bu sayede 100 dolar’ımız borsada kalırken bize de 50 TL bir kâr kalıyor. 

Burada vermek istediğim örnek basit bir örnek. Borsada elbette işler böyle değil. Biraz daha detay bulunmaktadır. 

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir