Borsada nasıl yatırım yapılır? Borsa hesabı açma

Borsada nasıl yatırım yapılır? Borsa hesabı açma

Borsada yatırım yapabilmenin asgari şartı, belirli bir birikim ve bu birikimi işleme tabi tutabileceğiniz yatırım hesabınızın olmasıdır. Birikim, 100 lira da olabilir 100 bin lira da. Herhangi bir sınır veya limit yok.

Banka hesabınızın olması borsada işlem yapabilmeniz için yeterli değildir. Bunun için ayrıca bankaya veya aracı yatırım kuruluşlarına gidip yatırım hesabı açtırmanız gereklidir.

Bankaları kullanabileceğiniz gibi, aracı yatırım kuruluşlarını da kullabilirsiniz. Ama her durumda, imzalamanız gereken evraklar olduğu için doğrudan bankaya veya aracı kuruluşa gitmeniz lazım. Pandemiden dolayı artık internet veya mobil şube üzerinden yatırım hesabı açabilirsiniz.

Yatırım hesabını açarken dikkat etmemiz gereken en önemli kriter nedir?

Genellikle, yatırım hesabı açarken yatırımcıların dikkat ettiği en önemli kriter komisyon oranlarıdır.

Komisyon oranı, hisse alıp satarken, aracı kuruma (banka veya yatırım kuruluşu) ödediğiniz kesintidir.

Örneğin, bu Kuveyt Türk’te, binde 2 iken, Ziraat Bankası’nda binde 1, Vakıf Bank’ta binde 1,5’tur.

Benim kullandığım Tacirler Yatırım adlı yatırım kuruluşunun komisyon oranı 10 binde 3. Yani 10 bin liralık bir hisse alımında 3 lira komisyon kesilmektedir.

Bu 10 bin liralık bir işlemde Kuveyt Türk’te 20 liraya, Ziraat Bankasında 10 liraya tekabül etmektedir.

Banka veya yatırım kuruluşları yatırım riski açısından aynı kabul edilir. Hisse işlemleri ister bankada ister yatırım kuruluşunda yapın, bir çatı kurum olan Takasbank adlı kamu kuruluşunun garantörlüğü altındadır.

Bazıları ‘Banka daha mı güvenilir?‘ acaba diye soruyor ancak biraz önce dediğim gibi, yatırım kuruluşları da (Tacirler, Osmanlı, Gedik) yatırım enstrümanları aracı rolünde aynı statüde kabul edilmektedir.

Komisyon oranları sabit değildir. Aylık işlem hacminize göre değişebilir. Yani Ziraat Bankası’nın her yatırımcıya uyguladığı komisyon oranı binde 1 değildir. Aylık işlem hacmi düşük yeni yatırımcıya binde 1 (veya 1,5) iken, aylık işlem hacmi milyonları geçen yatırımcılar için onbinde 8’e kadar düşmektedir.

Aynı durum Tacirler Yatırım için de geçerlidir. Normalde Tacirler’de, aylık işlem hacmi düşük yeni yatırımcı onbinde 7,5 iken, aylık işlem hacmi yüksek yatırımcılarda bu oran onbinde 3’tür.

Ben yüksek hacim yapmamama rağmen, ufak bir ricayla onbinde 3 gibi komisyon oranını alabilmiştim. Benim referansımla giden yeni yatırımcılar da aynı komisyon oranını alabiliyor.

Yatırım kuruluşlları arasında Osmanlı Yatırım, referans veya yüksek işlem hacmini şart koşmaksızın yeni yatırımcıya onbinde 4,5 komisyon oranı vermektedir.

Yatırım hesabını açtıktan sonra, hisse alabilmek için paranızı yatırım hesabınıza transfer etmeniz gereklidir. Bankalarda, hesaplarım arası transferle, vadeli veya vadesiz mevduat hesabınızdan yatırım hesabınıza virman yapabilirsiniz.

Yatırım kuruluşlarında ise paranızı yatırım kuruluşunun banka hesabına EFT yapmanız, açıklamaya ise müşteri numarası ve isim-soyisminizi yazmanız gerekir. En azından benim kullandığım Tacirler’de böyle yapmaktayım. IBAN ve hesap adı kısmına Tacirler’in bilgilerini, açıklama kısmına ise MüşteriNO Ad Soyad yazıp gönderiyorum. Bu transfer, 15 dk sonra Tacirler’deki hesabıma tanımlanmış oluyor.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir