Borsada T, T1 ve T2 terimleri

Borsada T, T1 ve T2 terimleri

Borsada yatırım yapan birçok kişinin sıkça karşılaştığı, yeni yatırımcıların çok sık sorduğu kavramların başında T, T1 ve T2 kavramları geliyor. T… T3 ve T0 dâhil bu kavramlara açıklık getirelim. 

Borsada T ve T1 Nedir?

T1, borsa alanında “takas gününü” ifade etmektedir. Hisse senedinin satışının ardından paraların ne zaman çekileceğini gösterir. T1 hesap bakiyesinde görünür ve bu alanda görünen para 1 gün sonra çekilebilir, demektir. 

Not: Brüt takas uygulamasına tabi olan hisse senetleri de satış işleminde T + 1 şeklinde uygulanır. Eğer bugün brüt takas uygulamasına tabi olan bir hisse senedini alırsak aynı gün onun satışını yapamayız. Bir sonraki gün işlem görebilir. T +1 biçiminde satış yapılabilir.  

T2 de T1 gibi para çekilecek ve kullanılabilecek günü ifade etmektedir. T2 alanında görülen bakiye ise 2 gün sonra kullanılabilecek anlamına gelir. 

Bugün satılan ürünün takas işlemi ise 2 gün sürer. T, takas demektir. Yanına (sağ tarafına) eklenen her sayı günü belirtir. Takasın kaç günde gerçekleştirileceğini ifade eder. Örneğin T2, takasın 2 gün sonra, T3 üç gün sonra olacağını belirtir. 

NOT: Borsada T … T3 değerlerinde bilinmesi gereken bir konu şudur; Hisse senedinin satışının akabinde hesaptaki parayı takas süresi gelmeden çekemez ve kullanamayız. Ancak hisse senedi gibi borsada işlem gören ürün ve değerleri alıp satabilir, yatırım araçlarına devam edebiliriz. 

T0 Nedir?

Borsada bir de T0 vardır. Bazı aracı kurumlar, yatırımcıları çekmek amacıyla kurguladığı ve kullandığı yöntemdir. Bu aracı kurumlar, “Benim kurumumda eğer işlem yaparsan ben sana hisse senedi satışında kazandığın parayı hemen kullandırabilirim,” diye belirtir. T1, T2 gibi takas günü beklemeye gerek yoktur. İşte bu duruma da T0 denilmektedir. 

Bu hizmet karşılığında ise bu aracı kurumlar düşük bir komisyon talep ederler. Komisyon oranları değiştiği ve farklılık gösterebileceği için paylaşım yapmıyoruz. Google, Bing, Yandex, Rastgelelik, Vuhuv gibi arama motorlarında arama yaparak güncel T0 aracı kurum komisyon oranlarına ulaşabilirsiniz. 

Özet

  • T: Talimat manasında talimat gününü ifade eder. Yanına gelen rakam ise gün sayısını belirtir. 
  • T1, 1 gün sonra, T3 ise 3 gün sonra göstergedeki paranın kullanılabileceğini gösterir. 
  • T1 ve T2 bakiyeleri gününden önce kullanılamasa da hisse senedi alımı ve satımı, diğer yatırım araçlarına yatırım yapılması gibi işlemlere borsada devam edilebilir. 
  • T + Rakam değerinde rakam günü iş günü olarak geçerlidir. Yani T2 bakiyesi takas olarak 2 iş günü demektir ve 2 iş gününden sonra ilgili bakiye kullanılabilir veya çekilebilir. Cuma günü T2 bakiyesinde para görülmüşse 2 gün sonra Pazartesi çekim veya kullanım yapılamaz. Çünkü hafta sonu dâhil değil, iş günü olması gerekmektedir. Bu durumda Salı günü işlem görebilir. 
Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir