Çubuk grafiği, belirlenmiş periyod içinde birden fazla fiyat çubuğunu gösterir. Her çubuk, fiyatların belirlenen periyod içinde nasıl değiştiğini gösterir. Günlük çubuk grafik, her gün için bir fiyat çubuğu gösterir. Her çubuk tipik olarak açılış, yüksek, düşük ve kapanış fiyatlarını gösterir. Bu, yalnızca yüksek, düşük ve kapanış gösterecek şekilde de ayarlanabilir. Teknik analistler, alım satım kararlarına yardımcı olan fiyat hareketlerini izlemek için çubuk (bar), mum veya çizgi grafikler gibi grafik türlerini kullanır.

Çubuk grafikler, yatırımcıların eğilimleri analiz etmesine, potansiyel trend dönüşlerini belirlemesine, dalgalanmalara ve fiyat hareketlerini izlemesine olanak tanır.

Çubuk grafiği, her bir çubuk belirli bir dönem için fiyat hareketlerini gösteren fiyat çubukları koleksiyonudur. Her çubuk, dönem boyunca ulaşılan en yüksek ve en düşük fiyatı gösteren dikey bir çizgiye sahiptir. Açılış fiyatı, dikey çizginin solunda küçük bir yatay çizgi ile, kapanış fiyatı ise dikey çizginin sağında küçük bir yatay çizgi ile işaretlenir.

Kapanış fiyatı açılış fiyatının üzerindeyse çubuk yeşil renkte; altındaysa, fiyat düştüğü için kırmızı renkte olur. Çubukların renk kodlaması, yatırımcıların eğilimleri ve fiyat hareketlerini daha net görmelerine yardımcı olur. Renk kodlaması çoğu grafik platformunda bir seçenek olarak mevcuttur.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir