Değer yatırımı

Değer yatırımı

Değer yatırımcılığı, değerinin altında işlem gören hisse senetlerini bulmakla ilgili bir stratejidir. Değer yatırımcıları, menkul kıymetin gerçek değerini tam olarak yansıtmadığına inandıkları fiyatlara sahip hisse senetleri ararlar. Değer yatırımı, kısmen, piyasada bir dereceye kadar mantıksızlık olduğu fikrine dayanır. Bu mantıksızlık, teoride, indirimli fiyattan hisse senedi alma ve ondan para kazanma fırsatları sunar.

Değer yatırımcılarının bu hisseleri bulmak için hacimli finansal verileri taraması gerekmez. Örneğin binlerce değerli yatırım fonu, yatırımcılara değerinin düşük olduğu düşünülen hisse senedi sepetine sahip olma şansı verir.

Yatırımcılar stratejilerini istedikleri zaman değiştirebilirler, ancak bunu yapmak – özellikle değer yatırımcısı olarak – maliyetli olabilir. Birçok yatırımcı düşük performans gösteren birkaç yıldan sonra bu stratejiden vazgeçiyor. 2014 yılında, Wall Street Journal muhabiri Jason Zweig, ‘31 Aralık’ta sona eren on yıl boyunca, büyük hisse senetlerinde yoğunlaşan değer fonları yıllık ortalama %6,7 getiri sağladı. Ancak bu fonlarda tipik bir yatırımcı yılda sadece %5,5 kazandı.

Bunun sebebi çok fazla yatırımcının parasını çekip kaçmaya karar vermesiydi. Değer yatırımı konusunda en önemli şey, bu stratejinin oldukça uzun vadeli olduğudur ve kazanmak istiyorsanız bu uzun oyunu oynamanız gereklidir.

Seçenekler, onlarca yıllık trendlere ve onlarca yıllık gelecekteki performans göz önünde bulundurularak belirlenir.

Değer Yatırım Araçları

Kapsamlı araştırma yapmaya vakti olmayanlar için, fiyat-kazanç oranı (F/K), değeri düşük veya ucuz hisse senetlerini hızlı bir şekilde tespit etmek için birincil araçlardan en meşhurudur. Düşük bir F/K oranı, mevcut kazançların 1 TL’si için daha az ödeme yaptığınızı gösterir. Değer yatırımcıları düşük F/K oranına sahip şirketleri ararlar.

Kaynak: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir