Destek ve direnç noktaları ne demektir?

Destek ve direnç noktaları ne demektir?

Destek ve Direnç Noktaları Forex piyasalarında değil, aynı zamanda finansal diğer piyasalarda da kullanılan teknik bir terimdir. Analiz terimleri arasında yer alır. Destek, fiyatlardaki düşmenin durmasını beklendiği seviye demektir. Finansal ürünlerde satışın durması demek, alıcının bu seviyede tepki vermesi demektir. Fakat mühim destek seviyelerinin kırılması durumunda ise (aşağı yönlü destek noktasının geçiş sağlaması) satışın hızlandırılacağı ve de destek noktasından direnç noktasına geçileceği bilinen bir gerçektir. 

Destek Noktası Kırılması Ne Demek?

Bir destek noktasının kırılması demek, fiyatların destek noktası seviyesinin altına düşeceği, sarkacağı anlamına gelmez. Net olarak fiyatların bu seviye altında kapanış yapması durumunda söyleyebiliriz. 

Destek, talebin yoğunluk kazanmasıyla düşüş sağlaması halinde beklenilen fiyat düzeyidir. Fiyatlar arttığında ise direnç noktaları oluşur. Birçok zaman destek ve direnç seviyelerinin kırıldığı gözlemlenir. Fakat bu piyasanın seviyeleri test ettiğini gösterir. Destek ve direnç sevileri her zaman net ve kesin rakamları ifade etmez. 

İyi de, destek ve direnç noktalarının kırılmadığını bizler nasıl anlayabiliriz? 

Evvela bu sorunun tek ve net bir yanıtı var, diyemeyiz. Bazı uzmanlar, şayet piyasa bu seviye üzerine çıkabiliyorsa bir destek ya da direnç noktasının bozulduğunu belirtir. Yalnız bu durum her zaman benzer şekilde seyretmez, böyle de değildir. 

Destek ve Direnç Noktaları Üzerine Bazı İpuçları

Yatırımcı olarak bizler destek ve direnç seviyelerini tespit ederken piyasa yatırımcılarının hareketlerini ve bu hareketlerin yansımalarını istemeyiz. Bu durumda yatırımcı olarak yapmamız gereken piyasadaki Real hareketliliği tespit etmektir. Anlık ve geçici refleksleri tespit etmemize gerek yoktur. 

  • Eğer bir fiyat direnç seviyesini geçmiş ise bu direnç, potansiyel manada destek seviyesi de olabilir.
  • Bir fiyat destek ve direnç noktalarını kırmaksızın ne derece ve ne sıklıkla test ederse direnç ve destek alanı da o denli güç kazanır. 
  • Destek veya direnç noktasının kırılması durumunda takip hareketinin gücü kırık olan desteğin veya direncin güçlülüğünü yansıtır. Ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır. 

Sonuç Olarak

İşin özüne ve kısaca pratiğine bakacak olursak destek ve direnç noktaları ile yatırım yapmamız olabildiğine pratik gerektirmektedir. Öncelikle uygun bir demo hesabıyla eğilimleri, grafik düzenlemelerini, destek ve direnç noktalarını iyice kavramaya çalışın. Ardından yatırım hedeflerini oluşturmanız akıllıca olacaktır. Ayrıca stop loss kullanmayı da asla ihmal etmemeliyiz. Bolca pratik yapmaya da özen göstermemiz gerekiyor. Eğer birkaç ay boyunca çizdiğiniz destek ve direnç noktalarından kazanç elde edebiliyor, kara dönüştürebiliyorsanız o zaman gerçek parayla yatırım yapabilirsiniz, demektir. Bu durumda gerçek sermaye – para ile yatırım yapmanın vakti gelmiştir. Yoksa ciddi para kaybı yaşamanız olasıdır. Böyle bir riske girmenizi tavsiye etmiyoruz. 

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir