Çoğumuz, elimizde tuttuğumuz bir hissenin fiyatındaki düşüşün uzun vadeli mi yoksa sadece kısa süreli bir düzeltme mi olduğunda merak ve endişeye düşeriz. Bazılarımız böyle bir durumda hisse senedini hemen satıyoruz. Sonra bir de bakmışız ki, birkaç gün sonra sattığımız hisse yeni zirvelere doğru hareket ediyor… Aman Allah’ım! Ne büyük bir trajedi…

Bu senaryo gerçekten sinir bozucu ve bir o kadar da yaygın. Tamamen önlenemese de, geri çekilmeleri doğru bir şekilde tanımlayıp trade yapabilirseniz, performansınızda ciddi oranda iyileşecektir.

Düzeltmeler

Düzeltme (veya geri çekilme), trend içinde gerçekleşen fiyatın geçici olarak tersine dönmesidir. Buradaki kilit nokta, fiyat dönüşlerinin geçici olması ve daha büyük eğilimde bir değişikliği göstermemesidir.

Aşağıdaki grafikte görüldüğü üzere düzeltmeler (geçici fiyat dönüşleri) olduğu halde uzun vadeli eğilimin (trend) hala sürmekte olduğuna dikkat edin. Hisse senedinin fiyatı kararlı bir şekilde yükseliyor. Fiyat yükseldiğinde, yeni bir yükseliş yapar ve düştüğünde, önceki en düşük seviyeye ulaşmadan önce toparlanmaya başlar. Bu hareket, daha yüksek tepelerin ve daha yüksek diplerin olduğu yükseliş trendinin ilkelerinden biridir. Trend bunlar gerçekleşirken yükselir.

Yükseliş trendi sadece daha düşük bir dip ve daha düşük bir tepe yaptığında sorgulanır ve bir tersine dönüş oluşabilir.

 

Geri Dönüş

Geri dönüş veya trend kırılımı, bir varlığın fiyat eğiliminin tersine doğru yön değiştirmesidir. Bu, fiyatın uzun bir süre boyunca bu ters yönde devam edeceği anlamına gelir. Bu yön değişiklikleri, aşağı yönlü bir trendin ardından yukarı yönde veya yukarı yönlü bir trendin ardından aşağı yönde olabilir.

Hareketli ortalama (MA/HO) ve trend çizgileri, yatırımcıların geri dönüşleri belirlemesine yardımcı olur. Gün içi tersine dönmeler, günlük al-sat yapan yatırımcılar için önemlidir, ancak daha uzun süre fon tutan yatırımcılar aylık veya çeyreklik bazdaki değişikliklere odaklanabilir. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, fiyat HO’nun veya çizilmiş bir trend çizgisinin altına düştüğünde, yatırımcılar potansiyel bir geri dönüşün farkındadırlar.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir