FD/FAVÖK çarpanı nedir?

FD/FAVÖK çarpanı nedir?

FD/FAVÖK çarpanı, faiz ve vergi öncesi kazançların (FAVÖK) işletme değerine (FD) bölünmesini ifade eden, bir şirketin ‘kazanç verimini’ ölçmek için kullanılan bir mali orandır.

Kazanç verimi ve değeri için bir ölçüt olarak FD/FAVÖK çarpanı kavramı, Columbia Business School’da önemli bir değer yatırımcısı olan Prof. Joel Greenblatt tarafından geliştirilmiştir.

Firma değeri (FD), herhangi bir şirketi değerlemek için kullanılan bir ölçüdür. Yatırımcılar, olası bir yatırım için şirketleri birbirleriyle karşılaştırırken genellikle FD kullanırlar çünkü bu değer, sadece piyasa değerini dikkate almak yerine bir şirketin gerçek değerini daha net bir şekilde görmenize olanak sağlar.

  • Yatırımcılar ve analistler, kazanç veriminin bir şirketin değerine nasıl dönüştüğünü anlamak için FD/FAVÖK çarpanını kullanır.
  • FD/FAVÖK çarpanı ne kadar yüksekse yatırımcı için o kadar iyidir çünkü bu, şirketin düşük borç seviyesi ve daha yüksek nakit miktarına sahip olduğunu gösterir.

FD/FAVÖK çarpanının kazanç verimi olduğu varsayılır, bu nedenle katsayı ne kadar yüksekse yatırımcı için o kadar iyidir. Kaldıraçlı bilançosu olan bir şirket, diğer her şey eşitken, daha az kaldıraçlı bir şirketten daha risklidir. Mütevazı miktarda borcu ve/veya daha fazla nakit varlığı olan şirket, daha küçük bir FD’ye sahip olacak ve bu da daha yüksek kazanç verimi sağlayacaktır.

Çeviri: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir