Fiyat hedefi, analistin menkul kıymetin gelecekteki fiyatına ilişkin tahminidir. Fiyat hedefleri, karmaşık yatırım ürünlerinden hisse senetlerine ve tahvillere kadar her tür menkul kıymet için geçerli olabilir. Bir analist, hisse senedinin fiyat hedefini belirlerken, bir analist, hisse senedinin değerinin ne olduğunu ve fiyatın 12 veya 18 ayda nerede olacağını belirlemeye çalışır. Nihayetinde, fiyat hedefleri, hisse senedini çıkaran şirketin değerlemesine bağlıdır.

Analistler genellikle fiyat hedeflerini belirli şirketlerle ilgili araştırma raporlarında yayınlarlar ve şirketin hisse senetleri için alım satım yaparlar ve tavsiyelerde bulunurlar. Hisse senedi fiyat hedefleri genellikle finans haber medyasında yer alır.

Bir analist veya yatırman dan, bir hisse senedi için fiyat hedefini yükselttiğinde, genellikle hisse senedi fiyatının yükselmesini bekler.

Tersine, fiyat hedeflerini düşürmek, analistin hisse senedi fiyatının düşmesini beklediği anlamına gelebilir. Fiyat hedefleri, finansal analizde organik bir faktördür; yeni bilgiler elde edildikçe zamanla değişebilir.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir