Gamestop ve Dogecoin 10 kat arttı!

Gamestop ve Dogecoin 10 kat arttı!

Kripto para borsası son birkaç gündür herkesi hayrette bırakan artışlara sahne oluyor. Bir günde yüzde 70-80’lik artışlara alışık olduğumuz alt coin piyasalarına Gamestop ve Dogecoin kripto paralarının sert yükselişleri damga vurdu.

25 Ocak 2021 tarihinde hedge fonlarının GameStop (GME) kripto parası için açığa satış yapması, Reddit’teki küçük yatırımcıları kızdırdı. WallstreetBets adlı Reddit alt forumundaki perakende yatırımcılar yoğun bir şekilde GME hissesi almaya başladıktan sonra GME, iki gün içinde 50 dolar seviyelerinden 490 dolar civarına çıkarak kripto para piyasalarında deprem yarattı.

Bu deprem Dogecoin (DOGE) ile devam etti. Meme coin (dalga geçmek amacıyla üretilen para) olarak adlandırılan Dogecoin de 29 Ocak’ta yine WallstrettBets isimli reddit grubunun pompalaması ve milyonlarca perakende yatırımcının işe dahil olmasına neden olan Elon Musk gibi ünlü isimlerin desteğiyle birlikte bir gecede yaklaşık 10 kat arttı!

Bazı finans çevrelerince bu olay küçük yatırımcının büyük yatırımcılara karşı bir zaferi şeklinde değerlendirilirken, bazıları ise yeni bir ‘pump-dump’ operasyonu olarak niteledi.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir