Hareketli Ortalama (HO) Nedir?

Finans piyaslarında hareketli ortalama (H)O, teknik analizde yaygın olarak kullanılan bir hisse senedi göstergesidir. Bir hisse senedinin hareketli ortalamasını hesaplamanın nedeni, sürekli güncellenen bir ortalama fiyat oluşturarak fiyat verilerini düzeltmeye yardımcı olmaktır.

Hareketli ortalama hesaplanarak, belirli bir zaman diliminde bir hisse senedinin fiyatı üzerindeki rastgele, kısa vadeli dalgalanmaların etkileri hafifletilir.

Hareketli ortalama, basit bir teknik analiz aracıdır. Hareketli ortalamalar genellikle bir hisse senedinin trend yönünü belirlemek veya destek ve direnç seviyelerini belirlemek için hesaplanır. Geçmiş fiyatlara dayandığı için trendi takip eden veya geride kalan bir göstergedir.

Hareketli ortalamanın süresi ne kadar uzun olursa, gecikme o kadar büyük olur. Bu nedenle, 200 günlük hareketli ortalama, son 200 günün fiyatlarını içerdiğinden, 20 günlük HO’dan çok daha fazla gecikme derecesine sahip olacaktır. Hisse senetleri için 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalama rakamları, yatırımcılar tarafından geniş çapta takip edilmekte ve önemli alım satım sinyalleri olarak kabul edilmektedir.

Hareketli ortalama nedir?

Hareketli ortalamalar, tamamen özelleştirilebilir bir göstergedir. Yani bir yatırımcı bir ortalamayı hesaplarken istediği zaman dilimini özgürce seçebilir. Hareketli ortalamalarda kullanılan en yaygın zaman periyotları 15, 20, 30, 50, 100 ve 200 gündür. Ortalamayı oluşturmak için kullanılan zaman aralığı ne kadar kısaysa, fiyat değişikliklerine o kadar duyarlı olacaktır. Zaman aralığı ne kadar uzun olursa, ortalama o kadar az hassas olur.

Yatırımcılar, hedeflerine göre hareketli ortalamaları hesaplamak için farklı zaman periyotlarını seçebilirler. Daha kısa hareketli ortalamalar genellikle kısa vadeli işlemler için kullanılırken, uzun vadeli hareketli ortalamalar uzun vadeli yatırımcılar için daha uygundur.

Borsadaki eğilimleri tahmin etmek basit bir süreç değildir. Belirli bir hisse senedinin gelecekteki hareketini tahmin etmek imkansız olsa da, teknik analiz ve gösterge araçlarını kullanmak daha iyi tahminler yapmanıza yardımcı olabilir.

İki tip hareketli ortalama vardır. Biri basit hareketli ortalama (SMA), diğeri ise üstel hareketli ortalamadır (EMA).

Çeviri: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir