Hisse alım-satımı nasıl yapılır?

Hisse alım-satımı nasıl yapılır?

Yatırım hesabını açtınız, paranızı transfer ettiniz. Gelelim hisse alım satımına…

Hisse alım satımını, şayet yatırım işlemini banka aracılığıyla yapıyorsanız, bankanın internet şubesinden ve bankaların borsaya özel geliştirdikleri mobil yatırım uygulamalarından yapabilirsiniz.

Hisse alım satımını, Tacirler, Osmanlı veya Gedik Yatırım gibi yatırım kuruluşu aracılığıyla yapıyorsanız yine bu firmaların internet şubesi üzerinden ve yatırım kuruluşlarının çoğunun anlaşmalı olduğu Matriks Mobile veya Foreks Trader adlı mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Bazı yatırım kuruluşlarının özel uygulamaları olabiliyor. Örneğin Osmanlı Yatırım kullanıyorsanız Aktif Trader veya kendi geliştirdikleri Osmanlı Mobile uygulamasını kullanabilirsiniz.

Burada dikkat edeceğimiz en önemli konu anlık veridir. Anlık veri, hisselerin fiyatını anlık görebilmeyi anlatır. Investing.com, tradingview.com veya Google hisse sonuçları genellikle gecikmeli veriyi (15 dakika geriden gelen) gösterir. Gerçi tradingview.com’un canlı veri paketi var. Onu alabilirsiniz ama dolara endeksli olduğu için biraz pahalı.

Bazı bankalar anlık veriyi (Ziraat Bankası, Kuveyt Türk, HalkBank vb) ücretsiz verirken, bazıları belirli bir ücret veya aylık işlem hacmi karşılığında vermektedir. Özellikle yatırım kuruluşları anlık veriyi belirli bir ücret veya aylık işlem hacmi karşılığında vermektedir. Tacirler’in anlaşmalı olduğu Matriks Mobile programında anlık veri için istenen ücret Ocak 2021 itibariyle aylık 45 liradır. Foreks Trader içinse 25 lira.

Osmanlı Yatırım’ın sunduğu bir hizmet olan https://www.borsadirekt.com/ adresinde 1 ay boyunca ücretsiz anlık veri takibi yapabilirsiniz.

Minunum kaç TL ile gireyim?

Bu tabii ki sizin birikiminiz, birikimizin mahiyeti ve alacağınız riskle ilgili bir durum. Borsada ilk sene için en önemli kural, yatırdığınız parayı koruyabilmektir. Uzun vadeli yatırım yapanlar için bu durum da anlamsız olabilir. Kısa veya orta vadeli yatırım yapmak isteyenler ise muhakkak dalgalanmalardan etkilenecektir.

Bu dalgalanmaları, fiyat hareketlerini, herhangi bir hissenin neden çıkıp neden düştüğüne dair fikir geliştirek piyasayı tanımak ve borsa ile ilgili korkuyu yenmek için bin liralık bir giriş yeterli. Daha sonra 5 bin, 20 bin, 50 bin ve daha büyük rakamlara çıkılabilir.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir