Ichimoku bulutu, destek ve direnç seviyelerinin yanı sıra momentum ve trend yönünü gösteren bir teknik göstergeler koleksiyonudur. Bunu, birden fazla ortalama alarak ve bunları bir grafik üzerinde çizerek yapar. Ayrıca bu rakamları, fiyatın gelecekte nerede destek veya direnç bulabileceğini tahmin etmeye çalışan bir “bulut” figürü üzerinde kullanır.

Ichimoku bulutu, iki çizgi arasında oluşan bulut figürü içerisinde beş satır veya hesaplamadan oluşur. Satırlar, dokuz dönemlik bir ortalamayı, 26 dönemlik bir ortalamayı, bu iki ortalamanın ortalamasını, 52 dönemlik bir ortalamayı ve bir gecikmeli kapanış fiyatı çizgisini içerir.

Bulut, göstergenin önemli bir parçasıdır. Fiyat bulutun altına düştüğünde, trend düşer. Fiyat bulutun üzerinde olduğunda, trend yükselir.

Bulut fiyatla aynı yönde hareket ediyorsa, yukarıdaki eğilim sinyalleri güçlenir. Örneğin, bir yükseliş trendi sırasında bulutun üstü yukarı hareket eder veya bir düşüş trendi sırasında bulutun altı aşağı hareket eder.

Ichimoku Bulutu Size Ne Söyler?

Ichimoku bulutu göstergesi, ortalamaları kullanmak suretiyle ihtiyacınız olan bilgileri bir bakışta görmenizi sağlar. Genel eğilim, fiyat bulutun üzerindeyken yükselir, altındayken düşer. Fiyat seviyesi bulutun içindeyse, üst çizgi direnç, alt çizgi ise destek kabul edilir.

Yatırımcılar, fiyatın göreli konumuna bağlı olarak genellikle Ichimoku Bulutunu bir destek ve direnç alanı olarak kullanırlar. Bulut, geleceğe yansıtılabilen destek/direnç seviyeleri sağlar. Bu, Ichimoku bulutunu yalnızca mevcut tarih ve saat için destek ve direnç seviyeleri sağlayan diğer birçok teknik göstergeden ayırır.

Yatırımcılar, riske göre ayarlanmış getirilerini en üst düzeye çıkarmak için Ichimoku Bulutunu diğer teknik göstergelerle birlikte kullanmalıdır. Örneğin, gösterge genellikle belirli bir yöndeki momentumu doğrulamak için kullanılabilen RSI ile eşleştirilir. Daha küçük trendlerin bunlara nasıl uyduğunu görmek için daha büyük trendlere bakmak da önemlidir. Örneğin, çok güçlü bir düşüş trendi sırasında, fiyat tekrar düşmeden önce geçici olarak bulutun içine veya biraz üstüne çıkabilir. Yalnızca göstergeye odaklanmak, fiyatın uzun vadeli güçlü satış baskısı altında olduğuna dair büyük resmi kaçırmak anlamına gelir.

Geçişler, göstergenin kullanılabileceği başka bir yoldur. Özellikle fiyat bulutun üzerindeyken, dönüşüm çizgisinin taban çizgisinin üzerine çıkmasına dikkat edin. Bu güçlü bir satın alma sinyali olabilir.

Çeviri: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir