İşlem hacmi ve işlem adedi

İşlem hacmi ve işlem adedi

İşlem Hacmi, borsada günlük gerçekleşen alım ve satımların değer bazında bütün toplamını ifade eder. Borsada İşlem Hacmi, birçok yatırımcı ve borsa ile ilgilenenlerin sıkça duyduğu kavramlardandır. Uzun uzadıya kuşkusuz açıklama yapılabilir. Ancak en yalın haliyle “Hacim = İşlem Miktarı * İşlem Fiyatı” şeklinde yorumlayabiliriz. 

İşlem Hacminin Değeri

Menkul kıymette verilmiş olan emir gerçekleşmesi için karşısında ters bir emir ile eşleşmek zorundadır. Alışların toplamının da satışa eşit olması gerekir. Hisse senedinde işlem hacminin artışı, el değiştirme oranının çok olduğunu gösterir. En temel nedeni de olumsuz beklenti oluşması veya şirket hakkında bazı haberlerin ortaya çıkmasıdır. Olumlu yönde işlem hacminin artması mümkün olduğu gibi, satışlarda da artışı olumsuz etkileyebilir. Bu hesaplamak için işleme giren menkul kıymetin işlem adedinin işlem gördüğü alış tutarı alınır. Bu tutar ve satışların fiyatları çarpılır. Elde edilen sonuç işlem hacmidir. 

İşlem Hacminin Önemi Nedir? 

Borsada yatırım yapıyorsak, borsa ile ilgileniyorsak mutlaka birçok kavramı ve işleyişini iyi bilmemiz gerekiyor. İşlem hacmi de önemli olan kavram ve konulardandır. Peki, işlem hacminin genel olarak önemi nedir? İşlem hacminin artması veya azaltması neyi gösterir, ne anlama gelir? 

Eğer bir pay senedinde işlem hacmi artıyorsa bunun açıklanabilir tek gerekçesi vardır. O da daha fazla alım ve satım yapıldığı, hissenin daha çok el değiştirdiğidir. Aynı zamanda o hissenin likiditesi hakkında da birtakım bilgiler bize sunar. Bilindiği ve birçok yatırımcının ifade ettiği gibi likiditesi olan pay hisse senetlerine talep ve rağbet oldukça fazladır. Sürekli bu tarz senetlerin alıcısı vardır. Alım ve satımı sürekli gerçekleşir. Alım ve satım fiyatları arasında da fark çok daha düşük oranda seyreder. 

İşlem hacmi düşük olanlarda ise alıcı ve satıcı sayısı da çok azdır. Hisse senedinin elde olan fiyattan ve beklentiden satışı, elden çıkarılması çok güçtür. Bu tarz hisse senetlerine “Sığ” denilir. Manipülasyon için uygun bir koşul oluşturur. Bu yüzden de yatırım yapmadan önce çok dikkatli olmak gerekir. Kimse işlem hacmi düşük hisse senetlerine yatırım yapmak istemez. Çünkü kazanç sağlaması mucize gibi bir şeydir.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir