Kol kesmek (kapitülasyon) nedir?

Kol kesmek (kapitülasyon) nedir?

Kapitülasyon, yatırımcıların düşüş dönemlerinde pozisyonlarını satarak herhangi bir menkul kıymet veya hissedeki önceki kazançlarından vazgeçmesidir. Kapitülasyon herhangi bir zamanda olabilir, ancak genellikle yüksek hacimli menkul kıymetlerin uzun süreli düşüşleri sırasında olur. Ayı piyasası olarak adlandırılan düşüş trendi, genellikle yatırımcıların teslim olmalarına veya panik satışına yol açar. Kapitülasyon, teslim olmayı ifade eden askeri bir terimden türetilmiştir. Türkiye’deki yatırımcılar ise kapitülasyon yerine genelde ‘kol kesmek’ şeklinde ifade ederler. Kol kesmekten maksat, bütün paranın (vücudun tamamındansa) kaybındansa belirli bir bölümün kaybını (kangren olan uzvu kesmek) göze almaktır.

Kapitülasyon satışından sonra, birçok yatırımcı yeni fırsatlar yakalayarak zararını telafi edebileceğini düşünür. Diğer yatırımcılar içinse panik satışlarının yaşandığı ve piyasaya umutsuzluğun hakim olduğu bu dönem önemli bir alım fırsatı olarak değerlendirilir. Diğer bir deyişle, bazı yatırımcılar kapitülasyonun bir dip işareti olduğuna inanarak alım pozisyonu açarlar.

Tanım olarak, kapitülasyon, teslim olmak veya vazgeçmek anlamına gelir. Finans çevrelerinde bu terim, yatırımcıların düşen hisse senedi fiyatları nedeniyle kaybettikleri kazançları yeniden elde etmeye çalışmaktan vazgeçmeye karar verdikleri zamanı belirtmek için kullanılır. Sahip olduğunuz bir hisse senedinin %10 düştüğünü varsayalım. Alınabilecek iki seçenek vardır: Bekleyip hisse senedinin değer kazanmaya başlamasını umabilir veya hisseyi satarak zararınızı realize edebilirsiniz. Yatırımcıların çoğunluğu beklemeye karar verirse, hisse senedi fiyatı muhtemelen nispeten sabit kalacaktır. Ancak, yatırımcıların çoğunluğu teslim olmaya ve hisse senedinden vazgeçmeye karar verirse, fiyatında keskin bir düşüş olacaktır. Bu olay tüm piyasada hakim olduğunda, piyasa kapitülasyonu olarak bilinir.

Kapitülasyonun önemi, sonuçlarında yatar. Birçok piyasa uzmanı, bunu fiyatlarda bir dip işareti ve dolayısıyla hisse senedi satın almak için iyi bir zaman olarak görür. Hisseden umudu kalmayıp kol kesen yatırımcılardan geriye yalnızca alıcılar kaldığı için onların da fiyatları yükseltmesi beklenir.

Kapitülasyonu tahmin etmek ve tanımlamak oldukça zordur. Kapitülasyonun gerçekleştiği belirli bir fiyat yoktur. Çoğu zaman, yatırımcıların, gerçekte ayı piyasasına ne zaman teslim oldukları yalnızca geriye dönük analizlerde anlaşılır.

Çeviri: investopedia.com

 

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir