Kripto para alıp satmak için gerekenler

Kripto para alıp satmak için gerekenler

Kripto Para, kriptografik protokoller kullanılan ve gerçekten karmaşık kod sistemleriyle şifrelenen bir tür dijital para birimidir. 

Dünyanın günümüzde en önemli para birimlerinden olmayı başaran Bitcoin ile beraber isimleri duyulmaya ve sayısı çoğalmaya başlamıştır. Borsada birden fazla kripto para birimi işlem görmektedir. BTC (Bitcoin), ETH (Etherum) ve XRP (Ripple) başta olmak üzere daha onlarca Kripto Para birimi bulunmaktadır. Bu makalemizde Kripto Para birimine, alım satımına ve bu hususta gerekenlere kısaca değinmeye çalışacağız. 

Kripto Para Birimini Tanıyalım

Kripto Para Birimi Nedir?

Dijital ortamda yalnızca kullanılan ve çeşitli şifreleme yöntemleriyle kodlanan karmaşık yapılı para birimleridir. 

Kripto Para İle Bilindik Para Birimleri Arasındaki Fark

Birden fazla fark ve birbirinden ayıran özellik bulunur. En önemlisi ise “Merkezsizlik İlkesi” Kripto Para birimlerinde söz konusudur. Bu da şu demek oluyor; Kripto Para Birimleri herhangi bir ülke, ulus veya kişiye, lidere ve hatta kuruluşa bağlı değildir. Hiç biri tarafından da yönetilmez. Kontrolü herhangi bir otoriteye ait değildir. Bu yüzden yazılım dışı müdahale edilmesi olanaksızdır. 

Genelde bildiğimiz finansal işlemlerde eğer birbirimize para aktarmak istersek aracı bir kuruluşa ihtiyaç duyarız. Elinde bulundurduğu teknoloji ile bu aracı kurum paramızın transferini gerçekleştirir. Ancak Kripto Paralarda durum farklıdır. Bir kişi veya birim transfer edeceğimizde aracı bir kuruma gereksinim duymayız. Para doğrudan dijital cüzdanımıza geçer. Bu işlemle Blockchain adlı teknolojiden faydalanırız. 

Kripto Para Alımı

En yaygın yöntem Kripto Para alım – satım yaptıran platformları kullanmaktır. BTCTurk’e kayıt olup, birkaç dakika içerisinde Bitcoin elde edebilirsiniz. Kripto paralar arasında da aktarım ve değişimler yapabilirsiniz. Kripto paranızı kabul eden kişi ve kurumlara döviz karşılığı satabilirsiniz. Artık sayısı hergeçen gün artan kurumlarla bu konuda alış veriş yapabilirsiniz. 

Kripto Paraların Üretimi

İyi de bir Kripto Para nasıl üretiliyor? Güçlü donanım, ilgili yazılım ve karmaşık, güvenli matematiksel işlemlerin çözümlemesiyle kripto para üretilebilmektedir. Madencilik, bu para biriminin çekirdeği, bel kemiğidir. 

Piyasa

Kendisine özgü bir piyasa değeri bulunur. Piyasa, kriptoparaların alıcı ve satıcıyla buluştuğu, çeşitli işlemlerin yapıldığı finansal alandır. 

Alım – Satım Hususunda Önemli Noktalar

Bitcoin gibi para birimlerine yatırım yapmayı mı düşünüyorsunuz? Dikkat etmeniz gereken önemli konulara kısaca değinelim. Evvela güvenli ve güvendiğiniz ağları, platformları tercih etmelisiniz. Bu, en önemli konudur. Kriptopara’nın değeri düşükken alıp, yükseldiğinde satmak en bilindik kazanç yöntemlerindendir. Fakat bu alanda büyük bir sahtecilik ve dolandırıcılık söz konusudur. Oldukça dikkat etmeli, her haber ve bildiriye itibar etmemelisiniz. Bilinmeyen, iyice kendisini ispatlamayan platformlarda işlem yapmamalısınız. 

Paralarınızı farklı cüzdanlara bölün ve piyasada yer edinin. 

Piyasada düşük girmekte fayda var. Kazanç ihtimali kadar kayıp ihtimalini de göz önünde bulundurun. Bu yüzden kaybetseniz de üzülmeyeceğiniz oranda piyasaya giriş yapın. Alternatif strateji ve yatırım planları yapın. Ani karar vermekten sakının. Borsayı da iyi tanımadan bu işe girişmeyin. 

Kısa ve uzun vadeli yatırım olanakları geliştirin.

Alım – satım yaparken tek taraflı yatırımdan kaçının. Hem kısa, hem de uzun vadeli yatırım planlaması yapın. Unutmayın ki uzun vadeli yatırımlar, kısa vadeli olanlara göre daha garantili kazanç sağlayabilir. 

Virüslere Dikkat!

Kullandığınız platformların insan yapımı ve ilgi alanının cazipliğinden kaynaklı her an saldırıya uğrayabileceğini aklınızda bulundurun. Bilgisayarınız, cihaz ve platformlarınız her zaman risk altındadır. Güvenlik önlemlerinizi alın. 

Yenilikler Önemlidir. 

Yenilikleri ve değişimleri hem borsa, hem de gizli para birimlerindeki gelişme çapında inceleyip takip edin. 

Güvenlik her şeyin önündedir.

Tüm yatırım, işlem ve çalışmalarınızda güvenliğe, bireysel bilgi güvenliğinize önem verin. 3 – 5 dolar kazanç için güvenliğinizi riske atmayın. Özellikle bilindik arama motorları ve tarayıcılarla işlem yapın. Dark Web, Tor Ağı gibi ortamlarda deneyiminiz yoksa işlem yapmaya kalkmayın

Alım – Satımda Kâr Elde Etmenin 6 Yolu

6 temel yolla nasıl kazanç sağlayabileceğinize kısaca değinelim. 

1. Yol: Çoğaltma Seçeneği 

Gün içerisinde bu tarz para birimleri %10 oranında dalgalanma yaşayabilmektedir. Bu da kazançlı alım – satım için bir fırsattır. Hem düşük hem de yüksek kaldıraçlı işlemlerle yatırım yapın. 

2. YOL: Açığa Satış Özelliği

Belirttiğimiz Kriptopara birimleri gerçekten yükselebiliyor ve değerini uzun süre koruyabiliyor. Ancak ani ve ciddi düşük tehlikesi içerisinde oldukları da unutulmamalıdır. Ayı piyasası yaşaması muhtemeldir. Bu yüzden Short Hedge diye bilinen stratejiyi göz önünde tutmanızda fayda var. 

3. Yol: Otomatik Alarm

Belli kurallar ekseninde alarmlar oluşturun. Fiyat seviyelerini yakından takip edin. 

4. Yol: Tüm Araçların Kullanımı

Tekle yetinmeyin. Borsada mevcut birçok aracı kullanın. Bilmediklerinizi öğrenin. Trend çizgileri, indikatörler, grafikler vb. önemli araçlardır. Faydalanmanızı tavsiye ederim. 

5. Yol: İşlem Ücretlerini Azaltmak

Kazancımızı artırmak için yapmamız gereken en basit iş işlem ücretlerini azaltmaktır. Diğer varlıklara göre Kriptopara satıcıları gereğinden fazla inatçı olabiliyor. Daha iyi ve etkin platformlarla tanışmalarına rağmen, yine de ilk işlem gördükleri platformları tercih ediyorlar. Bu yüzden yatırımcılar da çok fazla komisyon ücreti ödeyebiliyor. Bu da kazanç oranımızı düşürüyor. Bu sebeple bu hususu da dikkate almamız gerekiyor. Düşük işlem ücreti ile yatırım yapmaya özen gösterin. Dolayısıyla popüler platformlardan ziyade özellikle Kripto Para birimlerinin alım ve satımının çok yoğun yapıldığı alanları tercih etmeniz gerekiyor. 

Kripto Para Alım – Satımı İçin Adım Adım Gerekenler

Evvela bu para birimlerinin alım ve satımının yapıldığı platformlarda hesap açmamız gerekiyor. Popüler bazı borsaları listeleyelim; 

Yurtdışında İşlem Yapanlar: 

 • Binance
 • Bittrex
 • Cex.io
 • Poloniex
 • Bitfinex
 • Coinbase
 • Kraken

Türkiye’de İşlem Yapanlar:

 • ICRYPEX
 • Bitlo
 • Paribu
 • Bitturk
 • BTCTurk
 • Koineks
 • Koinim

Hem Türkiye, hem de Yurtdışında hesap açtırmamız önemli. Çünkü Türkiye’de Kriptopara alım ve satımı yurtdışına göre çok düşük. Her ikisinde de açmakta fayda var. 

Borsada trend ve haberleri takip etmek gerekli. Çok oynak bir piyasa olduğu için yakından gelişme, trend ve haberleri takip etmelisiniz. Yoksa verim almanız olanaksızlaşır. Sosyal medya ve forumlarda ilgili gelişmeleri takip edin. 

Fiyat hareketlerini takip edin. Bolca arama motorlarında, özellikle Google’da arama yapın. “BTC to USD“, “1 BTC kaç TL” şeklinde arama sorgularıyla konu hakkında güncel bilgiler edinebilirsiniz. Fiyatları yakından takip edebileceğiniz bazı faydalı platform ve araçlar da geliştirilmiştir. Listelediklerimizden faydalanabilirsiniz; 

 • Coinmarketcap
 • Coindesk
 • Investing
 • BeinCrypto
 • MetFinans Kripto
Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir