Kripto para istatistikleri

Kripto para istatistikleri

Kripto paralar günümüzde oldukça popüler oldu. Birçok insan kripto para ticareti yapmaktadır. Her geçen gün popülerliği artan kripto parlar için al – sat yapabileceğiniz bazı kripto paraları paylaştık sizlerle.

Al – Sat Yapabileceğiniz Bazı Kripto Paralar

Kripto para denildiğinde aklımıza ilk önce Bitcoin geliyor. Bunun sebebi son yıllardaki yükselişi olduğu gibi ilk kripto paralardan olmasıdır. 

Bitcoin (BTC)

Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürülerek dünyanın ilk kripto parası olarak bilinmektedir. Aynı zamanda günümüzde yükselişinden dolayı da en popüler kripto para özelliğin taşımaktadır. Bitcoin ile bir dijital cüzdandan başka bir dijital cüzdana para aktarımı yapılabilmektedir. 

Bitcoinin Popüleritesini Artıran Bazı Etkenler 

  • Dalgalanmalara rağmen fiyatı diğer kripto paralara nispeten çok daha yüksektir. Şuan bir bitcoin 55.394,00 ABD Dolarıdır. Bu da diğer kripto paraların değerinin çok üstünde olduğunu gösterir.
  • Ekonomik olarak büyük şirketler ve tanınmış kişiler bitcoini kabul etmeye başladı. Şirket olarak Microsoft’u örnek verebiliriz. Ayrıca dünyanın en başarılı ve en zengin şahıslarından olan Elon Musk’da bitconi kabul eden kişilerden biridir. 
  • Al sat yapımı kolaydır. Birçok büyük borsa tarafından desteklenmektedir.
  • Birçok yatırımcı bitcoin için yatırımlarda bulunuyor. Bu yatırmalar verimli olduğunu gördüklerinde yatırmalarını arttırıyorlar. 

Ethereum (ETH)

Küresel çapta bitcoin’den sonra en popüler ikinci kripto para Ethereum’dur. Ethereum üzerinden başka birçok kripto para da üretilmiştir. Ethereumun bitcoinden ayrılan en belirgin özelliğiyse akıllı sözleşmeleridir. Bu sözleşmelerin amacı kullanıcılarına belli koşullarda ödeme yapılacağına dair hazırlanmış dijital sözleşmeleridir.

Akıllı Sözleşmelerin Faydaları Nelerdir? 

  • İşlemlerde üçüncü şahısları ortadan kaldırır. Üçüncü sahsılar yaptığınız işlemlerde sizlerden para alır. Buna emlakçı, araba galerisi gibi örnekler verilebilir. Ethereum bu üçüncü sahsıları kaldırarak fazla para ödemenizi engeller. 
  • Tüm evrak işlemleri çevrimiçi yapılır. Bu nedenle daha hızlı işlemler gerçekleştirilir. 
  • Geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak sağlar. Bu sayede tüm işlemler daha verimli, güvenli olur. 

Litecoin (LTC)

Litecoin 2011 yılında Charlie Lee tarafından geliştirilerek piyasaya sürülmüştür. Özellikleri bir bakıma bitcoine benzemektedir. Litecoini bitcoinden ayıran özelliği ise daha hızlı blok oluşturmasıdır. Bu nedenle veriler daha hızlı olur. Şuan piyasa değeri $13.3 milyardır. Algoritma olarak “scrypt” adlı algoritmayı tercih etmektedir. 

Litecoin’in bazı özellikleri 

  • Bitcoine kıyasen çok daha hızlı işlem yapabilir. Ortalama 2.5 dakikada bir işlem gerçekleştirir. Bitcoinde bu 10 dakikadır. 
  • Para arzı fazladır. Bitcoin’in 21 milyon para arzı varken litecoin’in 84 milyon vardır.

Genel İtibarıyla Değer Tablosu

Kripto paraların genel itibarıyla değerlerini belirtebilmek adına birkaç veri paylaşalım. Kripto Para Piyasasında fiyatların son değerleri şu şekildedir; 

Bitcoin: 55.059 Dolar – 413.270 TL

Etherreum: 1.767 Dolar – 13.268 TL

Cardano:1,24 Dolar – 9.32 TL

Tether: 1.00 Dolar – 7,52 TL

Polkadot: 35.02 Dolar – 262.86 TL

Uniswap: 29.83 Dolar – 223.90 TL

Litecoin: 197.53 Dolar – 1.482 TL

Terra: 18.27 Dolar – 137.11 TL

Dogecoin: 0.06 Dolar – 0.43 TL

Tron:0.05 Dolar – 0.40 TL

Nem: 0.38 – 2.82 TL

Coin Dance tarafından yayımlanan Google Analytics verilerine göre  göre Bitcoin kullanan ve yatırım yapanların %87,72’sini Erkekler oluşturuyor. Kadınların ise kullanım oranı yalnızca %18,28. CoinMarketCap Verilerine göre Bitcoin’in piyasa değeri 178 Milyon Dolar. 

Teknoloji ve yazılımla ilgilenenlerin özellikle yakından takip ettiği para birimleri arasında kripto paralar yer alıyor. Bankacılık sektöründe de oldukça yüksek değere ve kullanıma sahiptir. 

Yaş Aralığı Nasıl?

Kripto Para kullananların büyük çoğunluğu 25 ila 35 yaş arası gençlerden oluşuyor. Kripto para kullananların %46’sini bu yaş aralığı oluşturuyor. 35 – 44 yaş arası kişiler ise % 27 oranında. 

Ülkelere Göre Sıralamalar

Ülke sıralamalarına ve kullanım oranlarına baktığımızda ise sürpriz bir tablo göz önüne geliyor. Türkiye birçok ülkeyi açık ara farkla geride bıraktı. %18 kullanım oranıyla ilk sırayı Türkiye alırken, onu %12 ile Romanya, %11 ile Polonya ve %10 ile İspanya takip etti. Almanya’da %8, İngiltere’de %6 ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ise %8 oranında kullanıma sahiptir. 

Kripto Para Kullanıcılarının Tarayıcısı

Verilere göre Kripto para kullanıcılarının en çok tercih ettiği İnternet tarayıcısı Google Chrome. %58 oranında kullanıcı Google Chrome kullanmaktadır. Onu, ikinci sırada Safari takip ederken, Opera da azımsanmayacak ölçüde kullanıma sahip. 

Paribu Araştırmaları

Paribu araştırmalarına göre katılımcıların %34’ü Kripto Paralara güveniyor. %58,4 oranında yatırım, %57,7 oranında al-sat ve %29,9 oranında da sadece para transfer işlemi kripti paralarla yapılıyor. 

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir