Momentum yatırımı

Momentum yatırımı

Momentum yatırımcıları kazananların kazanmaya ve kaybedenlerin kaybetmeye devam ettiğine inanırlar. Yükseliş eğilimi gösteren hisse senetlerini satın almak isteler. Kaybedenlerin düşmeye devam ettiğine inandıkları için, bu menkul kıymetleri açığa satmayı seçebilirler. Ancak açığa satış son derece riskli bir uygulamadır.

Momentum yatırımcılarını teknik analistler olarak düşünebilirsiniz. Bu, alım satım için kesinlikle veriye dayalı bir yaklaşım kullandıkları ve satın alma kararlarını yönlendirmek için hisse senedi fiyatlarındaki modelleri aradıkları anlamına gelir. Özünde, momentum yatırımcıları verimli piyasa hipotezine karşı hareket ederler. Bu hipotez, varlık fiyatlarının halka açık tüm bilgileri tam olarak yansıttığını belirtir. Stratejinin düşük değerli ve aşırı değerli hisse senetlerinden yararlanmaya çalıştığı göz önüne alındığında, bu ifadeye inanmak ve ivme kazanan bir yatırımcı olmak zor.

Açığa Satış

Daha önce de belirtildiği gibi, agresif momentum tüccarları, getirilerini artırmanın bir yolu olarak açığa satışı da kullanabilir. Bu teknik, bir yatırımcının bir varlığın fiyatındaki düşüşten kâr etmesini sağlar. Örneğin, açığa satıcı – bir menkul kıymetin fiyatının düşeceğine inanarak – 1000 lira fiyatından 50 hisse ödünç alır. Daha sonra, açığa satış yapan kişi piyasadaki bu hisseleri hemen bin liraya satar ve ardından varlığın düşmesini bekler. Sözgelimi 750 liraya düştüğünde 50 hisseyi (böylece borç verene iade edilebilmeleri için) 750 liradan geri satın alır. Böylece hisse başına 250 liralık bir kazanç elde edilmiş olur.

Kaynak: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir