Ölü Kedi Sıçraması Nedir?

Ölü kedi sıçraması, hisse fiyatının uzun süreli bir düşüşte veya düşüş eğiliminin devam ettiği bir ayı piyasasında geçici, kısa ömürlü toparlanmasıdır. Genellikle düşüş trendleri, fiyatların geçici olarak yükseldiği kısa toparlanma dönemleri veya küçük rallilerle kesintiye uğrar. Aşırı satışlardan kaynaklanan bu tepki yükselişlerine ölü kedi sıçraması denir…

“Ölü kedi sıçraması” adı, yeterince uzağa ve yeterince hızlı düşerse ölü bir kedinin bile sıçrayacağı fikrine dayanır. Hisse fiyatı, düşüş hızı itibariyle ‘canlılığını’ gün be gün kaybetse de geçiçi yükselişlere sahne olabilir.

Ölü kedi sıçraması, teknik analistler tarafından kullanılan bir trend desenidir. Bu mevcut (düşüş) trendin(in) devamı olarak kabul edilir. İlk başta sıçrama, hakim trendin tersine döndüğü izlenimi yaratabilir ancak; hemen ardından aşağı yönlü fiyat hareketinin devamı gelir. Fiyat önceki en düşük seviyesinin altına düştükten sonra ölü kedi sıçraması olur (geri dönüş olmaz).

Düşüş trendleri sıklıkla, fiyatların geçici olarak yükseldiği kısa toparlanma dönemleri veya küçük rallilerle kesintiye uğrar. Bu, al-satçılar veya yatırımcıların kısa pozisyonları kapatmasının veya hissenin dibe ulaştığı varsayımıyla satın almalarının bir sonucu olabilir.

Ölü kedi sıçraması, genellikle sonradan anlaşılan bir desendir. Analistler, belirli teknik ve temel analiz araçlarını kullanarak toparlanmanın yalnızca geçici olacağını tahmin etmeye çalışabilirler. Yatırımcılar kısa bir pozisyon başlatmak için geçici geri dönüşü iyi bir fırsat olarak kullanarak küçük ralliden kâr etmeye çalışabilirler. Bununla birlikte bir hisse senedinin tepe ve dip noktalarını belirlemeye benzer şekilde, ölü kedi sıçramasını vaktinden önce tanımak, yetenekli yatırımcılar için bile oldukça zordur.

Çeviri: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir