Ölüm kesişimi altın keşismenin tam tersidir. Hissedeki büyük satış/düşüş potansiyelini haber veren teknik grafik modelidir. Ölüm kesişmesi, hisse senedinin kısa vadeli hareketli ortalamasının, uzun vadeli hareketli ortalamasının altına düştüğü bir grafikte ortaya çıkar. Kullanılan en yaygın hareketli ortalamalar, 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalardır.

Ölüm kesişimi göstergesinin, 1929, 1938, 1974 ve 2008 yıllarında yaşanan şiddetli ayı piyasalarında güvenilir bir tahmin modeli olduğu kanıtlanmıştır. 1930’larda %90’a varan büyük kayıplar yaşanmıştır. Doji gibi birçok kısa vadeli grafik modelinin aksine, ölüm kesişimi uzun vadeli bir gösterge olduğundan, yeni bir ayı piyasası başlamadan önce kazancını kaybetme konusunda endişe duyan yatırımcılar için daha fazla önem taşır. Hacimsel artış genel olarak ölüm kesişiminin görünümüne eşlik eder.

Ölüm Kesişimi Ne Anlatır?

Ölüm kesişimi, kısa vadeli hareketli ortalama (genellikle 50 günlük SMA), uzun vadeli hareketli ortalamayı (genellikle 200 günlük SMA) aşağı yönde kestiğinde meydana gelir. Bu grafiğin ortaya çıktığı bir hisse senedinde analistler ve yatırımcılar tarafından kesin bir ayı dönüşü sinyali olarak yorumlanır.

 

Bir ölüm kesişimi örneği…

Ölüm kesişimi adı, kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düştüğünde ortaya çıkan X şeklinden türemiştir. Tarihsel olarak, model hem uzun vadeli hem de kısa vadeli hareketli ortalamalar için uzun süreli bir gerilemeden önce gelir. Ölüm kesişimi, bir hisse senedi veya hisse senedi endeksindeki kısa vadeli momentumun yavaşladığının bir işaretidir ancak; boğa piyasasının sona ermek üzere olduğuna dair her zaman güvenilir bir gösterge değildir.

Kaynak: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir