Piyasa volatilitesinin en iyi ölçüsü nedir?

Piyasa volatilitesinin en iyi ölçüsü nedir?

Yatırım için bir menkul kıymet seçerken, yatırımcılar potansiyel bir ticaretin göreceli riskini belirlemeye yardımcı olmak için geçmiş dalgalanmalarına bakarlar. Çok sayıda ölçüm, farklı bağlamlardaki oynaklığı ölçer ve her yatırımcının favori ölçümleri vardır. Başarılı bir yatırım için volatilite kavramının ve nasıl belirlendiğinin sağlam bir şekilde anlaşılması esastır.

Basitçe ifade etmek gerekirse, oynaklık (volatilite), fiyatın ne kadar hareket ettiğini gösterir. Çılgınca dalgalanan, yeni en yüksek ve en düşük seviyelere ulaşan veya düzensiz hareket eden bir hisse senedi, oldukça değişken olarak kabul edilir. Nispeten istikrarlı bir fiyatı koruyan bir hisse senedi, düşük oynaklığa sahiptir. Çok değişken bir hisse senedi, doğası gereği daha risklidir, ancak bu risk her iki yolu da keser. Oynak bir hisseye yatırım yaparken, başarısızlık riski kadar başarı şansı da artar. Bu nedenle yüksek risk toleransına sahip birçok yatırımcı, ticaret stratejilerini birden fazla oynaklık ölçüsüne bakarak yapar.

Standart sapma, piyasa oynaklığını ölçmenin en yaygın yoludur ve yatırımcılar, standart sapmayı analiz etmek için Bollinger Bantlarını kullanabilir.

Maksimum düşüş, hisse senedi fiyatı oynaklığını ölçmenin başka bir yoludur ve spekülatörler, varlık dağıtıcıları ve büyüme yatırımcıları tarafından kayıplarını sınırlamak için kullanılır. Dalgalanma ile baş etmenin bir başka yolu da maksimum düşüşü bulmaktır. Maksimum düşüş, genellikle bir varlığın belirli bir zaman periyodu boyunca zirveden çukura ölçülen en büyük tarihsel zararı olarak verilir. Zararı durdur emri, maksimum düşüşü sınırlamak için yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Bu durumda, hisse senedi veya diğer yatırım, fiyat önceden belirlenmiş bir seviyeye düştüğünde otomatik olarak satılır.

Beta, borsaya göre oynaklığı ölçer ve hisse senetlerinin göreceli risklerini değerlendirmek veya diğer varlık sınıflarının çeşitlendirme faydalarını belirlemek için kullanılabilir. Beta, bir menkul kıymetin oynaklığını daha geniş bir pazara göre ölçer. 1 Beta, hisse senedinin içinde bulunduğu piyasaya eşit şekilde dalgalandığı anlamına gelir. S&P 500 keskin bir düşüş yaşarsa, söz konusu hisse senedinin de benzer bir miktarda düşmesi muhtemeldir.

Kamu hizmetleri gibi nispeten istikrarlı menkul kıymetler, düşük oynaklıklarını yansıtan 1’den düşük beta değerlerine sahiptir. Hızla değişen alanlardaki hisse senetlerinin, özellikle teknoloji sektöründe, beta değerleri 1’den fazladır.

Kaynak: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir