Portföy nedir, portföy yönetimi ve danışmanlığı ne anlama gelir?

Portföy nedir, portföy yönetimi ve danışmanlığı ne anlama gelir?

Portföy, Fransızca kökenli sözcük olup “kâğıt paraların konulduğu cüzdan” manasındadır. Günümüzde ise banka, aracı kuruluş veya kişilerin ellerindeki işlem görebilecek pay belgelerini ifade eder. Bir nevi ellerindeki taşınır değerlerin toplamına portföy denilir. “cüzdan, para cüzdanı, para çantası” gibi sözcükler Türkçe karşılık olarak belirtilebilir. Fakat kendini sevdiren bazı inatçı sözcükler gibi “Portföy” sözcüğü de yerine pek karşılık beğenmez. İlla beni kullanacaksınız der. Çünkü belirtmek istediğimizi, anlatmaya çalıştığımız temel anlamı en iyi bu sözcük verir. 

Bir konuda yapılan çalışmaların, belgelerin bir araya getirilmesi sonucu ortaya çıkan dosya için bu sözcüğü kullanabiliriz. Geniş bir kullanım sahasına sahiptir. Kökeni ise aslen Latin diline dayanır. “Portare” ve “Foglio” sözcüklerinin birleşimiyle türetilmiştir. 

Portföy Yönetimi Nedir? 

Portföy yönetimi, yatırım yapıp kazanç sağlamak için yatırımcıların elinde tuttuğu ve isteğe bağlı kullandığı nakit para, hisse senedi, altın, döviz veya tahvil gibi yatırım araçlarının toplam değeridir. Yatırımcıların toplam geliri ve yatırım risklerine göre belirlenir ve hazırlanır. Bu işlem aracı kuruluşlar tarafından yürütülür. Bu sürece de Portföy Yönetimi denir. 

Tüm yatırımların güçlü ve zayıf yönlerini analiz eder. Aynı zamanda yatırımların fırsatlarını, olası risklerini inceler. Aracı kuruluşlarının bir vekil sıfatıyla müşteri portföylerinin kazanç elde etmeleri için hazırlanmış sözleşmelerdir. Bu sözleşme aracı kurucu ve müşteri arasında imzalanır. Bu sözleşmeler uzmanlar tarafından yürütülmektedir. Tüm bu yönetim faaliyetleri SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu bildirisi ile hazırlanır ve düzenlenir. 

Nasıl Yapılır? 

Portföy, yatırımcıların kazanç, vade ve risk profili gibi etkenlerine bakılarak oluşturulmalı ve yönetilmelidir. Sermaye piyasaları her zaman takip edilmelidir. Yatırımcıların performanslarına göre portföy güncellenmeleri yerine getirilmelidir. 

Portföyde bulunan fonun yani nakit, döviz vb. aracı tek bir yatırım için kullanabilir veya o yatırım araçlarını çeşitlendirebilirsiniz. Eğer siz bir yatırımcısıysanız sermayenizi ister sadece borsada isterseniz de sadece Forex piyasasında değerlendirebilirsiniz. İsterseniz de her iki piyasada da değerlendirebilirsiniz. Hatta bu şekilde risk oranı da azalacaktır. Portföy yatırımı yapılacak araçlarda limitler belirlenebilir. Alt ve üst limit belirlenebileceği gibi serbest olarak da yönetilebilir.

Portföy Yöneticiliği Nedir? Nasıl Yapılır? 

Portföy yöneticiliği yatırımcıların yatırımlarının uzmanlar tarafından incelenip değerlendirmesidir. Bu işlem profesyonel olarak gerçekleştirilir. Tüm bu yöneticilik işlemleri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenir. Portföy yöneticileri profesyonel lisanlarla çalışırlar. Ayrıca yatırımcılar isterlerse kendi portföylerini oluşturabilir ve yönetebilirler. Her iki tercihte de tek bir amaç vardır. Bu amaç, kazancı, uygun riski tespit ederek en üste çıkarmaktır. 

Portföy yönetimi iki türlü olabilir. Pasif ve Aktif. Pasif yönetim, uzun vadeli bir işlemdir. Bir veya birden fazla borsada endeks fonlarına yapılan yatırımları işlem görebilir. Aktif yönetim ise aktif olarak hisse senedi ve diğer varlıkları alıp satmaya denir. Yani kısa vadeli bir stratejidir. 

Portföy yönetim şirketleri her zaman yatırım sözleşmesine bağlı kalırlar. Bu şirketler bağlı kaldıkları portföy yönetimi ile belli görevleri üstlenirler. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Yatırımcıların paralarını yönetmek.
  • Sözleşme ve iç tüzüğe uygunluk olup olmadığını takip etmek.
  • Muhasebenin kayıtlarını tutmak. 
  • Fon gelir ve giderlerinin dağıtımı ve hesaplanması.
  • Pay fiyatlarını değerlendirmek ve hesaplamak.

Bu ve bunun gibi hizmetleri sağlarlar.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir