Risk priminin bileşenleri nelerdir?

Risk priminin bileşenleri nelerdir?

Risk primi, yatırımcıların riskli varlıklarla ilişkili yüksek belirsizlik nedeniyle telafi olarak talep ettikleri risksiz oranın üzerindeki fazla getiridir. Risk primini oluşturan beş ana risk; iş riski, finansal risk, likidite riski, döviz kuru riski ve ülkeye özgü risktir. Bu beş risk faktörünün tümü, getirilere zarar verme potansiyeline sahiptir ve bu nedenle, yatırımcıların bunları üstlendikleri için yeterince tazmin edilmesini gerektirir.

İş Riski

İş riski, şirketin faaliyetlerinden ve faaliyet gösterdiği çevreden etkilenen, bir şirketin gelecekteki nakit akışlarının belirsizliğiyle ilişkili risktir. Örneğin, uzun bir istikrarlı nakit akışı geçmişine sahip şirketler, teknoloji şirketleri gibi nakit akışları çeyrekten diğerine değişen şirketlere göre iş riski için daha az tazminat talep eder. Bir şirketin nakit akışı ne kadar değişkense, yatırımcıları o kadar çok telafi etmelidir.

Finansal risk

Finansal risk, bir şirketin faaliyetlerinin finansmanını yönetme kabiliyetiyle ilişkili risktir. Esasen, finansal risk, şirketin borç yükümlülüklerini ödeme kabiliyetidir. Bir şirketin sahip olduğu yükümlülükler ne kadar fazlaysa, finansal risk o kadar büyük olur ve yatırımcılar için o kadar fazla tazminat gerekir.

Likidite Riski

Likidite riski, hem güncellik hem de maliyet açısından bir yatırımdan çıkmanın belirsizliği ile ilişkili risktir. Bir yatırımdan hızlı ve minimum maliyetle çıkma yeteneği büyük ölçüde elde tutulan senedin türüne bağlıdır. Bir pozisyondan çıkmak için geçen süre ne kadar uzunsa veya pozisyondan satışın maliyeti ne kadar yüksekse, yatırımcıların ihtiyaç duyacağı risk primi o kadar fazla olacaktır.

Döviz Kuru Riski

Döviz kuru riski, yatırımcının yerel para biriminden farklı bir para birimi cinsinden yatırımlarla ilgili risktir. Örneğin, Kanada doları cinsinden bir yatırımı elinde tutan bir Amerikalı, döviz kuru veya döviz kuru riskine tabidir.

Ülkeye Özgü Risk

Ülkeye özgü risk, yatırım yapılan yabancı ülkenin siyasi ve ekonomik belirsizliği ile ilişkili risktir. Bu riskler, büyük politika değişikliklerini, devrilen hükümetleri, ekonomik çöküşleri ve savaşı içerebilir.

Çeviri: investopedia.com

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir