George Lane, bir menkul kıymetin kapanış fiyatını belirli bir süre içindeki bir dizi fiyatı ile karşılaştıran stokastik osilatörler meydana getirmiştir. Lane, yükselen piyasalarda fiyatların yüksek seviyelerine yakın, düşüş trendinde ise düşük seviyelerine yakın kapanma eğiliminde olduğuna inanıyordu.

RSI gibi, stokastik değerler de 0 ile 100 arasında çizilir. Osilatör 80’in üzerinde olduğunda aşırı alım koşulları vardır ve değerler 20’nin altında olduğunda varlık aşırı satılmış olarak kabul edilir.

Stokastik osilatör grafiği genellikle iki çizgiden oluşur: Biri her seans için osilatörün gerçek değerini, diğeri de üç günlük basit hareketli ortalamayı yansıtır. Fiyatın momentumu izlediği düşünüldüğünden, bu iki çizginin kesişmesi, bir günden diğerine momentumda büyük bir değişime işaret ettiği için fiyat seviyesinde bir tersine dönme olabileceğinin işareti olarak kabul edilir.

Pozitif ve Negatif Uyumsuzluklar

Stokastik osilatör ile trend arasındaki uyumsuzluklar da önemli bir ‘dönüş’ sinyali olarak görülüyor. Örneğin, düşüş eğilimi yeni bir düşük seviyeye ulaştığı halde osilatör daha yüksek bir düşük değerde ise, bu ayıların momentumlarını tükettiğinin ve yükselişin tersine döndüğünün bir göstergesi olabilir. Aynı durum RSI için de geçerlidir.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir