Teknik analiz nedir?

Teknik analiz nedir?

Piyasada en çok tercih edilen analiz yöntemlerinden birisi Teknik Analizdir. Temel analize ek olarak birçok yatırımcının tercih ettiği analiz yöntemidir. Temel analiz ekonomik şartları, şirket yönetimi, borç, hisse senedi ve kazançları vb. temel ölçümleri kullanırken, teknik analiz, grafik ve fiyat- hacim verilerini kullanmaktadır.  

Teknik Analistler, tarihi fiyat hareketlerini, işlem hacimlerini vb. görmek üzere grafikler kullanır. Belli kalıplara, işlem davranışlarına bakarlar. Akabinde ise elde edilen bu bilgileri hisse fiyatının seyri hususunda bilinçli karar vermek adına kullanırlar. 

Acemi bir yatırımcı mısınız? 

Birçok acemi veya yeni borsaya giriş yapan yatırımcı hangi analiz yönteminin çok daha iyi olduğunu, hangi alanlara odaklanması gerektiğini pek bilmez, sıkça bu soruları kendisine sorup kafasını karıştırır. Her iki yöntemi de inceleyip, tercih yapmak yerine, her ikisini de yatırımlarınıza uygun olarak kullanmanızı biz tavsiye ediyoruz. 

Teknik Analiz Özellikleri

Teknik Analistler, 

  • Tablolara,
  • Fiyat Hareketlerine,
  • Teknik Göstergelere,
  • İşlem Hacimlerine odaklanıp bakarlar. Hisse senetlerinin fiyat olarak sonrasında nasıl bir ilerleyiş, aksiyon alacağı hakkında bazı grafik ve kriterlerden yararlanırlar. 

Teknik Analizciler çoğunlukla aşağıdaki bazı unsurlardan faydalanmaktadır; 

  • Eğilimler ve Konsolidasyon,
  • Grafikleri,
  • Destek ve Direnç Noktaları,
  • İşlemin Hacmi. 

Teknik Analizin Faydaları ve Zararları

Faydaları:

+ Analiz grafikleri hızlıca yatırımcılara sunulur. Bu da yatırımcının çok daha hızlı alım veya satım yapmasına olanak tanır. 

+ Yatırımcılara bir işlemde nereden alım ve satım yapılacağını, konumun nerede durulacağını gösterir. Yatırımcıda fikir edindirir.

+ Diğer bütün yatırımcılarla aynı grafik görüntülenir. Bu yüzden de bilgi eksikliği veya farklılığı söz konusu olmaz. 

Zararları: 

  • Çoğu zaman detaylı bilgi ve yatırım anlayışı borsada gerekir. Bu yüzden de ne zaman satış yapmak gerektiği hakkında yeterli bilgi sahibi olmanın faydası çoktur. Teknik analizde bazı sinyaller görülemeyebilir. Bu yüzden de doğru ve zamanında satış – alış kararı vermede yanıltıcı olabilir. 
  • Çok fazla teknik araç bulunur. Çoğu yatırımcı kendisini durmaksızın analiz, veri saldırısı altındaymış gibi hisseder. Neye ve hangi etkenlere güveneceğini şaşırabilir. Yatırımcının karar vermesine faydadan ziyade kafa karışıklığına neden olabilir. 

İyi ve kazanç elde etmeyi amaçlayan biz yatırımcılar, tek bir yöntemden ziyade hem teknik analiz hem de temel analiz yöntemlerinin her ikisini de yatırımcı olarak kullanmaktayız. Sizlerin de o şekilde kullanmasını öneriyoruz. 

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir