Trend çizgileri, yatırımcıların fiyat setlerini birbirine bağlamak veya bazı verilere en uygun olanı göstermek için çizelgeler üzerinde çizdiği kolayca tanınabilir çizgilerdir. Ortaya çıkan çizgi daha sonra yatırımcılara bir yatırımın değerinin hareket edebileceği yön hakkında iyi bir fikir vermek için kullanılır.

Trend çizgisi, fiyatın geçerli yönünü göstermek için pivot tepe noktalarının veya pivot düşük noktaların altına çizilen bir çizgidir. Trend çizgileri, herhangi bir zaman diliminde destek ve direnç için referans teşkil ederler. Fiyatın yönünü ve hızını gösterirler ve ayrıca fiyat daralması dönemlerindeki kalıpları tanımlarlar.

Trend Çizgileri Size Ne Söyler?

Trend çizgisi, teknik analistler tarafından kullanılan en önemli araçlardan biridir. Teknik analistler, temel analiz verileri, RSI veya MACD gibi indikatörlere bakmak yerine, hissenin fiyat hareketlerindeki eğilimleri ararlar. Trend çizgisi, teknik analistlerin piyasa fiyatlarındaki mevcut yönü belirlemesine yardımcı olur. 

Teknik analistler, trendin yatırımcılar için oldukça önemli bir araç olduğuna ve mevcut trendi belirlemenin, iyi bir ticaret yapma sürecindeki ilk adım olduğuna inanmaktadırlar.

Bir trend çizgisi oluşturmak için bir analistin fiyat grafiğinde en az iki noktası olmalıdır. Bazı analistler, beş dakikalık, iki saatlik veya dört saatlik dilimlerde trend çizgisi çizerken, diğerleri günlük çizelgelere veya haftalık verilere göre çizer. Bazı analistler ise, trendleri zaman aralıkları yerine tik aralıklarına göre görüntülemeyi seçerek zamanı tamamen bir kenara koyarlar. 

A şirketi 35 liradan işlem görüyor ve iki gün içinde 40 liraya ve üç gün içinde 45 liraya yükseliyorsa, analistin bu grafikte çizeceği üç noktası vardır, 35 liradan başlayıp 40 liraya ve ardından 45 liraya hareket eder. Analist, üç fiyat noktası arasında bir çizgi çekerse, yükseliş eğilimi gösterir. Çizilen trend çizgisi pozitif bir eğime sahiptir ve bu nedenle hissenin satın alınması için önemli bir işarettir. Ancak A şirketinin fiyatı 25 liradan 15 liraya düşerse, trend çizgisi negatif bir eğime sahiptir ve analist trend yönüne göre satış yapmalıdır.

Trend Çizgileri ve Kanallar Arasındaki Fark

Bir grafiğe birden fazla trend çizgisi uygulanabilir. Yatırımcılar, kanallar oluşturmak için genellikle bir dönem için tepeleri birbirine bağlayan bir trend çizgisi ile dipleri bağlamak için de başka bir eğilim çizgisi kullanır. Böylece kanal görüntüsü oluşur ve analiz edilen zaman periyodu için hem destek hem de direnç görünür hale gelir. Tek bir trend çizgisine benzer şekilde, yatırımcılar fiyat hareketini kanaldan çıkarmak için aşağı veya yukarı ani bir kırılma olup olmadığına bakarlar. Böylesi kanal ihlalleri çıkış veya giriş noktası olarak değerlendirilebilirler.

Trend Çizgisinin Sınırlamaları

Trend çizgilerinin tüm grafik araçları gibi yetersiz kaldığı yerler vardır. Daha fazla fiyat verisi geldikçe yeniden ayarlanması gerekir. Bir trend çizgisi bazen uzun sürebilir, ancak sonunda fiyat hareketi bir yerde aşağı veya yukarı doğru sapacaktır. Ayrıca, yatırımcılar çizgi oluşturmak maksadıyla fiyatları bağlamak için genellikle farklı veri noktaları seçerler. Örneğin, bazı yatırımcılar en düşük dipleri kullanırken, diğerleri bir dönem için yalnızca en düşük kapanış fiyatlarını kullanabilir. Son olarak, daha küçük zaman dilimlerinde uygulanan trend çizgileri hacme duyarlı olabilir. Düşük hacimde oluşturulan bir trend çizgisi, seans boyunca hacim arttıkça kolayca kırılabilir.

Yorum yap!

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir